Jelenlegi hely

Túlgondoskodás vagy jó szülőség? Hol az egészséges határ?

Mire számíthatunk akkor, ha sohasem mondunk nemet gyermekeinknek, ha mindent megengedünk és ha folyton körülöttük legyeskedünk reagálva minden apró rezdülésükre?  Amanda Gummer brit pszichológusnő szerint az ilyen szülői hozzáállás melegágyát képezi a viselkedési problémáknak.

Ellentétben ugyanis a közhiedelemmel - miszerint az elhanyagoló szülői bánásmód eredményezi a gyerekek magatartási problémáit -, általában a középosztálybeli szülők gyerekeivel van a legtöbb probléma, mégpedig azokkal, akiknek a szüleik sohasem mondanak nemet, és minden pillanatban egyengetik a sorsukat, mert azt gondolják, így lesznek ők valóban boldogok, ők pedig jó szülők.

A kutatási eredmények sajnos megcáfolják a szülők helyesnek vélt gondolkodásmódját. Egyre növekszik ugyanis azoknak a szülőknek a száma, akik túlságosan elkényeztetik a gyermekeiket. Biztosan láttunk már olyan eseteket, amikor a szülők minden erejükkel azon voltak, hogy még egy karcolás se legyen a gyermekükön, vagy egy kis kosz se a ruhájukon…Ők azok, akik minden pillanatban egy burokban tartják a gyermekeiket, ami később viszont negatív hatásokat fog eredményezni a gyermekek viselkedésében és gondolkodásában.

Amennyiben az első pár évben egy ilyen burok van a gyermekek körül, akkor úgy fognak érkezni az iskolába, mint akik az életre teljesen felkészületlenek, mert az elkényeztető szülői magatartás pont nem azt eredményezi, mint amire a szülők vágynak: nem óv meg a bajtól.

Miért fogja kellemetlenül érezni magát a gyermek az iskolában?

Képzeljük el, hogy a gyermekünk egyik napról a másikra bekerül egy osztályközösségbe, ahol rögtön fel van adva a lecke: alkalmazkodni kell a többi gyerekhez, valamint a tanítókhoz. Már nemcsak ő van a középpontban, nem csak vele foglalkoznak és ez nem lesz jó érzés számára. Ezért általában ahhoz folyamodik, hogy elkezdi zavarni a foglalkozásokat és az órát, rosszalkodik, hogy felhívja magára a figyelmet, ráadásul agresszívvá és nehezen kezelhetővé is válik. Amanda Gummer szerint az érintett gyermek kudarcokat fog átélni, amelyek majd negatívan befolyásolhatják a későbbi tanulmányait és a tanuláshoz/iskolához kapcsolódó élményeit.

A pszichológusnő szerint a gyermekeknek szüksége van szabályokra és határokra és úgy kell velük bánni, hogy tanulhassanak a hibáikból, tehát hagynunk kell, hogy olykor például fázzanak, éhesek legyenek, vagy megsértsék magukat.

N.H.Helga - Kecskemétimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére