Jelenlegi hely

Te jó ég, balkezes! - Aggodalomra semmi ok, nincs "szép" vagy "csúnya" kéz!

Tudtad, hogy a népesség 13-14%-a, vagyis minden hetedik ember balkezes? Még szép, hogy a balkezeseknek is van világnapjuk: augusztus 13-án!

A balkezesség nem megszokás, hanem biológiai alapokon nyugvó, a balt a jobbal szemben előnyben részesítő kézhasználat. Részben genetikai okokkal magyarázható, kialakulásának feltétele a jobb agyfélteke dominanciája, ugyanakkor máig sem sikerült pontosan tisztázni, miért lesz valaki balkezes és mások miért nem.

A lakosság 8-16 százalékára jellemző, egyes népcsoportokban jobban, máshol kevésbé elterjedt jelenség. Az elmúlt évtizedekben a fejlett országokban folyamatosan nőtt a balkezesek aránya, köszönhetően annak, hogy már nem tekintik káros, elfojtandó szokásnak, a szülők és a pedagógusok sem próbálják átszoktatni a gyermekeket.

Több a balkezes az egypetéjű ikrek körében, ugyanakkor két balkezes ember gyermekének is csak 46% esélye van a balkezességre (persze, ilyen esetben közrejátszik az is, hogy az elsősorban utánzással tanuló gyermek a szülei kézhasználatát tekinti példának). A kétpetéjű ikrek között gyakori, hogy egyikük jobb-, másikuk balkezes lesz: mintha egymás tükörképei lennének.

Ha van már a családban balkezes, akkor szinte biztos, hogy minden generációban lesz egy-egy.

Meglepetésszerűen is felbukkanhat: lehet, hogy a nagymamát átszoktatták 50-60 évvel ezelőtt, már nem is emlékszik, hogy valaha is balkezes lett volna, ám a gének nem hazudnak…

Balkezes vagy jobbkezes?

Ma már tudjuk, hogy szinte semmiben nem szenved hátrányt a balkezes, mégis sok anyuka aggódva figyeli egy-két éves gyermekét, vajon melyik kézzel nyúl a tárgyak után.

Fontos tudni, hogy a kezesség kialakulása több éves folyamat! Nem szabad hosszú távú következtetéseket levonni, hiszen a domináns kéz előnyben részesítése iskolás korig kell, hogy kialakuljon, addig spontán változhat, sőt, léteznek kétkezesek is, akik ugyanolyan ügyesen használják mindkét kezüket!

Hogyan deríthetjük ki, melyik a gyermek domináns keze?

  • Figyeld meg, melyik kezével integet!
  • Melyik kezében fogja a ceruzát, a kanalat? Ha mindkettőben: melyikkel ügyesebb?
  • Helyezz az asztalra, tőle kissé távolabb, de lehetőleg mindkét kezétől azonos távolságra valamit, amiért nyúl: evőeszközt, ételt, játékot. Melyik kezével nyúl érte?
  • Melyik lábával rúgja a labdát, melyik szemével kukucskál át egy lyukon? Általában egyazon oldal dominanciája jellemző szem, kéz, láb esetében.

Te jó ég, balkezes!

Aggodalomra semmi ok! Ma már tudjuk, hogy nem szabad a gyermeket a „szép” kezére átszoktatni, mert maradandó károsodásokat okozhatunk ezzel az agyban, és a jobb kezét így használó gyermek talán sosem lesz olyan ügyes, mint a bal kezével lett volna.

Mire kell figyelni, ha balkezes a gyerkőc?

  • Ne szólj rá, ne piszkáld, ne ugrasd, ne csúfold a kézhasználata miatt! A balkezesség ugyanúgy ne legyen téma, mint ahogyan a jobbkezesség sem az. Magyarázd el a nagyszülőknek, rokonoknak, esetleg értetlenkedő vagy sajnálkozó ismerősöknek, hogy a balkezesség teljesen normális dolog, ha nem is túl gyakori.
  • Szerezz be számára megfelelő eszközöket: balkezes ollót például. Nem titok, ezen sorok írója kisiskolás korában bizony megszenvedte a „vágjuk ki a vonal mentén” kezdetű feladatokat – akkoriban még nem volt balkezes olló. Az erre specializálódott üzletekben, webáruházakban mindenféle „balos” kelléket beszerezhettek a konzervnyitótól a visszafelé járó óráig…
  • Gyurmázzatok, gyúrjatok tésztát, fűzzetek gyöngyöt, hogy ügyesedjen a keze – ez a jobbkezeseknek is csak javára válhat!
  • A balról jobbra történő folyóírás miatt gyakran megesik, hogy a gyerkőc papíron mozgó keze elmaszatolja az írást. Csak jó minőségű, gyorsan száradó, nem sok tintát folyató tollat vásároljatok, hogy elkerüljétek a kudarc élményét.
  • Asztalnál a balkezes üljön a szélső helyre, esetleg balkezes társa mellé. Ha a jobbkezes és a balkezes rossz sorrendben ülnek egymás mellé, folyton össze fog ütközni a könyökük…
  • Pályaválasztásnál érdemes figyelembe venni, hogy egyes szakmákat nem célszerű balkezesként választani. Nehéz lenne a dolga egy balkezes tanító néninek, és a speciális balkezes eszközök is eléggé drágák például egy fodrász, vagy egy szobafestő-mázoló részére.

Milyen előnyökkel jár a balkezesség?

Előnyök? Naná! Lássuk csak:

  • A sportban az edzők szeretik a balkezes játékosokat: az ellenfél váratlan helyről, irányból kapja a labdát, az ütést, ezzel a játékos előnyre tehet szert.
  • A balkezesek jobb keze sokkal ügyesebb, mint a jobbkezesek bal keze. A „kétbalkezes” kifejezést úgy is érthetjük tehát, hogy az illetőnek van egy nagyon és egy eléggé ügyes keze! ;)
  • Autóvezetéskor, váltás közben a balkezesek ügyesebben irányítják a kormányt a bal kezükkel, mint jobbkezes társaik.
  • Bal kezük sérülése esetén könnyebben boldogulnak a jobb kezük használatával, mint fordított esetben. Ugyanakkor arra is van példa, hogy a jobb kéz tartós sérülése, több, mint fél éven át tartó használhatatlansága esetén még a felnőttek is viszonylag hamar váltanak, és kezdik használni bal kezüket akár írásra is.

Nem kell tehát megijedni, ha kiderül, hogy a gyerkőc balkezes. Fogadjuk el őt úgy, ahogy van, segítsük kiteljesedését!

Szerző: Sz. Szabina - Zalaimami
 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Az idő mindig kevés, de 20 percet szánhatunk az egészséges, frissen készült ételre! Saláta, lepény, leves és egy desszert is jutott a végére ajánlónknak.
Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére