Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára az Országgyűlés honlapján pénteken válaszolt a képviselőknek arra a kérdésére, hogy mit mutatnak a közétkeztetési rendelet bevezetésével kapcsolatos hatásvizsgálatok és költségszámítások.
Az államtitkár válaszában emlékeztetett arra, hogy - még a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról szóló, április 30-án megjelent Emmi-rendelet előtt - az Országos Tisztifőorvosi Hivatal koordinálásában a megyei kormányhivatalok országos felmérést végeztek 2011 utolsó öt hónapjában. Ebben a kutatásban a közétkeztetők számára kiadott, rendszeres étkezést biztosító, szervezett élelmezési ellátásra vonatkozó táplálkozás-egészségügyi ajánlásban foglaltak teljesítését vizsgálták.
Copyright: cukmen / 123RF Stock fotó
Eszerint akkor a receptúra a vizsgált létesítmények 58 százalékában, az étlap a létesítmények 49 százalékában, a változatossági mutató a vizsgált létesítmények 82 százalékában felelt meg az ajánlásban foglaltaknak.
Az ellenőrzési tapasztalatok egyértelműen bizonyították, hogy az ajánlásban megfogalmazottak a rendelkezésre álló forrásokkal, gondos és ésszerű étlaptervezés mellett megvalósíthatók voltak, és ezt támasztották alá a mintaként szolgáló jó gyakorlatok, mint például a mintamenza program során szerzett tapasztalatok.
Rétvári Bence utalt arra is, hogy a gyermekek egészséges étellel való ellátását a kormány más intézkedésekkel is segíti, így például a tavalyi költségvetés a szociálisan rászoruló gyermekek étkeztetésére a 2011. évi, ugyanerre a célra fordított összegnek csaknem dupláját, 102 ezer forint normatívát biztosított gyermekenként az intézményfenntartóknak.
Emlékeztetett arra is, hogy a nyári gyermekétkeztetésre a kormány a 2011-2013-as évekhez képest az idén 10 százalékkal többet, 2,64 milliárd forintot biztosít, és a támogatás során előnyben részesítik a hátrányos helyzetű településeket.
Forrás: MTI