Jelenlegi hely

Rövidítések a tápszeres dobozokon – mi mit jelent?

A tápszerek dobozán nem csupán a termékek fantázianeve szerepel. Számos rövidítést tüntetnek fel a gyártók többé-kevésbé kiemelve vagy a háttérbe olvadva a csomagoláson. Mit jelentenek ezek a betűkombinációk?

Szüksége van egyáltalán erre a tápszerre az én gyermekemnek is? – merül fel a kérdés a gyakorló anyákban.

Megéri tisztában lenni a rövidítésekkel:

  • „A.R.” vagy „AR” = anti-reflux = reflux ellenes

A speciális „AR” tápszerek enyhítik a refluxos babák tüneteit. Ezek a tápszerek általában természetes keményítőt is tartalmaznak, ami miatt a normál tápszereknél sűrűbb, pépesebb állagúak,- így javítják a refluxos panaszokat.

  • „H.A.” vagy „HA” = hipoallergén

A hipoallergén tápszerek fehérje hidrolizátumot tartalmazó tápszerek, amiket a táplálékfehérje iránti érzékenység terápiás kezelésére, illetve annak megelőzésére alkalmaznak.

  • „Pro” = probiotikumot tartalmazó

Jótékony hatású bélbaktériumokat pl. Bifidus-baktériumokat tartalmaznak a tápszerek.

  • „LC-PUFA” = long-chain-polyunsaturated fatty acid, hosszú szénláncú többszörösen telítetlen zsírsav
  • „DHA” = dokozahexaénsav
  • „ARA” = arachidonsav

Előnyös, ha a tápszerek összetevői között az anyatejben megtalálható egészséges összetevők, így az LC-PUFA-k is szerepelnek. Az LC-PUFA-k csoportjába tartozik a DHA és az AHA. A DHA-val dúsítás előnyét a következőképpen tüntetik fel a tápszerek dobozain: „A dokozahexaénsav (DHA) fogyasztása hozzájárul a legfeljebb 12 hónapos csecsemők látásának megfelelő fejlődéshez.”.

  • „SL” = sine lacte = tejmentes
  • “SOM” = soya milk = szójatej

Tejmentes, növényi (szója) alapú tápszer azoknak a csecsemőknek és kisgyermekeknek ajánlott, akik nem fogyaszthatnak tehéntej-alapú vagy tejcukrot tartalmazó tápszert; mert tehéntej-allergiában vagy laktóz-intoleranciában szenvednek.

  • „Start” vagy „0 hó+” = megszületéstől adható
  • “4 hó+” vagy “6 hó+” vagy “10 hó+” = 4 hónapos kortól adható vagy 6 hónapos kortól adható vagy 10 hónapos kortól adható

Leghamarabb mikortól adhatók a tápszerek? Minden esetben szerepel erre vonatkozó iránymutatás is a csomagolásokon.

 

 

Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére