Jelenlegi hely

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.

Ha feltöltődünk, a gyerekekre is jobban tudunk koncentrálni, az öngondoskodás tehát az egész család érdeke.

1. Tervezzük meg a napot

Egy kisgyerek mellett mindig érhetnek meglepetések, ennek ellenére a lehetőségekhez képest próbáljunk minden napra alaposan felkészülni. Ha meglátogatjuk a nagyszülőket vagy a játszótérre szeretnénk lemenni, találjuk ki előre ennek pontos időpontját, ahogy azt is, hogy mikor kell elkezdenünk a főzést, a rendrakást majd a készülődést ahhoz, hogy a tervünkhöz valóban tartani tudjuk magunkat.

Ha így teszünk, hatalmas stresszt vehetünk le a vállunkról, ami már önmagában segít egy kicsit kiegyensúlyozottabban érezni magunkat. Fontos tudni azt is, hogy a rendszer kialakítása a gyerekek számára is fontos, ők ráadásul meglepően könnyen hozzászokhatnak ahhoz, adjunk tehát egy esélyt a jól szervezett életnek.

2. Használjunk időzítőt a házimunka elvégzésére

Az énidő akkor az igazi, ha közben nem az ellátandó feladatokon jár az agyunk, ezekkel tehát muszáj lesz végezni, mielőtt ledőlünk egy kicsit a kanapéra vagy kimozdulunk a barátainkkal. Ha mi is a halogatók népes táborát erősítjük, segíthet a motiváció fenntartásában az, ha minden házimunkára bizonyos időkeretet biztosítunk magunknak: a telefonunk stopperén állítsunk be 30 percet a rendrakásra vagy a teregetésre, 15-öt a mosogatásra vagy a nappali felporszívózására, így a feladatra tekinthetünk egyfajta versenyként is, melyben biztosan szeretnénk jó helyezést elérni.

3. Osszuk meg a feladatokat

Gyermekünknek – szerencsés esetben – két szülője van, ami azt jelenti, hogy a vele kapcsolatos feladatokat is meg kell osztani. Ha az egyikünk dolgozik, munkaidőben természetesen a másikra hárul a gyereknevelés, annak lejártával azonban már ketten vagyunk, így fontos, hogy mindenki ugyanolyan mértékben vegyen részt a gyerekekkel és a háztartással kapcsolatos feladatok ellátásában. Ugyanígy osszuk meg a szabadidőt is: míg egyikünk a fodrásznál ül vagy a barátaival kávézik, a másik szülő a gyerekekkel tölthet el minőségi időt, így mindenkinek lehetősége van a kikapcsolódásra.

4. Keressünk gyors feltöltődést nyújtó tevékenységeket

Olykor szükségünk van néhány szabad órára vagy egy teljes, gyerekmentes estére is, ez azonban nem mindennapos lehetőség. Kikapcsolódni viszont ilyenkor is fontos, ezért keressünk olyan programokat, amik már néhány perc alatt segíthetnek egy kicsit ellazulni: ez lehet egy kis kertészkedés, néhány jógagyakorlat vagy az olvasás, amit akkor is beépíthetünk a napunkba, amikor a kicsik éppen alszanak. Már ez a pár perc is elég ahhoz, hogy egy kis energialökethez jussunk: meglátjuk, így a gyerekekkel is sokkal türelmesebbek leszünk.

5. Az alvás is fontos

Egy újszülött mellett úgy érezhetjük, hogy néha napokig egy percet sem tudunk aludni. Ilyenkor persze a kicsik szükségletei az elsődlegesek, de azt se felejtsük el, hogy alvás nélkül hosszú távon nem tudunk megfelelően funkcionálni. Két etetés között adjuk át a gyeplőt a párunknak, mi pedig dőljünk le néhány órára. Ez a mentális egészségünk szempontjából rendkívül fontos, hiszen csak úgy tudunk maximális teljesítményt nyújtani, ha kiegyensúlyozottak, nyugodtak vagyunk. Ha már nem szoptatunk, bátran bevethetünk természetes hatóanyagokat tartalmazó kiegészítőket – ilyen például az ashwagandha, a citromfű vagy a valeriana.

Mi is számítunk!

A jó szülők olykor áldozatokat hoznak a gyermekük kedvéért, ez azonban nem egyenlő azzal, hogy saját magunkat is fel kellene áldoznunk. A kicsik akkor lesznek kiegyensúlyozottak és boldogok, ha minket is annak látnak, néha tehát szánjunk egy kis időt magunkra is: egy jól szervezett nap, egy baráti beszélgetés, egy kiadós alvás , de plusz támogatásként akár az ashwagandha is kipróbálható, emellett pedig ne maradjon el az énidő sem!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére