Jelenlegi hely

Fókuszban a klímaváltozás - Víz Világnapja 2020

2020. március 22-én ünnepeljük a Víz Világnapját. Idén az esemény szlogenje: Víz és klímaváltozás Nincs idő a késlekedésre! Neked is van szereped, itt az idő, tedd meg, amit tudsz! 

Ha nincs víz, nincs élet

A Föld lakóinak 1/5-e él vízhiányos területeken, itt az emberek, állatok, növények sem jutnak elegendő vízhez. Ha víz hiányában a növény és állattenyésztés korlátozott, akkor az ott élők nem jutnak elegendő élelemhez. A tiszta ivóvíz, a helyes higiéniai gyakorlat, WC használat, kézmosás, csatornázás elengedhetetlen az élethez, a betegségek megelőzéséhez és a gyermekek egészséges fejlődéséhez.

"Se ízed nincs, se színed, se zamatod, nem lehet meghatározni téged, megízlelnek, anélkül hogy megismernének. Nem szükséges vagy az életben: maga az élet vagy." (Antoine de Saint-Exupéry)

A víz a legértékesebb erőforrásunk - felelősségteljesebben kell felhasználnunk. Meg kell teremteni az egyensúlyt az emberek, az ipar, a mezőgazdaság és a vízkincs védelme között. Mindemellett nem szabad elfelejteni, a tiszta vízhez minden embernek joga van.

Vizeink szerepe a klímaváltozásban 

A 2020-es Víz Világnapja nemzetközi szlogenje, Víz és klímaváltozás. A Föld vízkészletének megóvása és körültekintő felhasználása életeket menthet! A víz hatékony felhasználása csökkenti az üvegházhatást!

A klímakutatók szerint a következő kilenc területen már elérte a Föld a klímaváltozási fordulópontot:

  • északi-sarki tengerek jege,
  • grönlandi jégmező,
  • boreális erdők,
  • permafroszt,
  • Atlanti-óceán meridionális áramlása,
  • Amazónia esőerdői,
  • melegtengeri korallzátonyok,
  • nyugat-antarktiszi jégmező,
  • kelet-antarktiszi jégmező.

A Föld lakossága egyre növekszik és ennek velejárója az egyre növekvő vízfogyasztás, ami gyakran jár együtt a környezet és a természeti erőforrások károsításával. A kedvezőtlen folyamat megállítására különböző megoldások, tervek születnek, kulcsfontosságú a szén-dioxid elnyelők, pl. óceánok, vizes élőhelyek, erdők védelme, környezettudatos mezőgazdasági technológia alkalmazása, a szennyvíz tisztítása és biztonságos újra felhasználása.

A klímaváltozás lassításában mindenkinek megvan a maga feladata. Ami a legfontosabb: Ne pazarold a vizet! Gondold át, hogyan tudsz a saját életedben, a környezetedben tenni valamit a klímaváltozás ellen. Tedd meg!

Az ENSZ azt tűzte ki céljául, hogy 2030-ra mindenki számára legyen biztosított az ivóvízhez való hozzáférés, világszerte javítani kell a vízminőséget a szennyezés csökkentésével, valamint az újrahasznosítás és újrafelhasználás népszerűsítésével.

Praktikus tippek: Életadó víz - tudatosság a vízfogyasztásban

Lakossági nyílt nap a Dél-pesti Szennyvíztisztító Telepen

2020. március 21. 9.00-15.00
1238 Budapest, Meddőhányó u. 1.

A nyílt napon megmutatjuk, hogy mi történik a szennyvízzel, miután otthon a lefolyókon keresztül távozik, miért ne dobjatok nedves törlőkendőt a toalettbe, valamint a látogatók megismerhetik, hogy az ország egyik legkorszerűbb szennyvíztisztító telepén hogyan ártalmatlanítják a környezetre káros szennyvizet, sőt azt is, miként alakítjuk azt át biogázzá. Az érdeklődő látogatókat szakemberek vezetik körbe. A csoportok félóránként (minden egészkor és félkor) indulnak.

További infó

Víz Világnapja a Kőbányai víztárolóban

2020. március 21., 8.30-16.00 és április 18. 8.30-16.00
1105 Budapest, Ihász utca 29.

A fővárosi ivóvízellátó rendszer egyik leglátványosabb létesítménye, a Kőbányai víztároló medence nyitja meg kapuit a látogatók előtt. Az olasz mesteremberek által hazai téglából épített és a mai napig kifogástalanul üzemelő hatalmas csarnokok oszlopaikkal, téglaboltozatos födémükkel háromhajós templom hatását keltik.

Kétemeletnyi magas építészeti mű, melyet 1970-ben további négy, 5000 m3-es medencével bővítettek. A patinás épület nyugalmat áraszt és szökőkútszerű levegőztetőinek köszönhetően egzotikus benyomást kelt a látogatókban. 

A Kőbányai nyílt napon részt venni kizárólag a látogatási feltételekben foglaltak szerint és előzetes regisztráció alapján lehet. 

További infó

Szeretnél még többet tudni a vízről? Látogass el  a Vízeumba (esztergomi Duna Múzeum), ahol a nemrég nyílt interaktív kiállításon életre szóló "vizes" élményekkel gazdagodhatsz!

Hasznos linkek

Forrás

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
szilveszter

10 jó tanács az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, babonák

Az újévi szokások nem változtak az idők folyamán még mindig úgy tarják: ”amilyen az újév napja, olyan lesz az egész esztendő is”.
Szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Jó tanácsok az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Az év utolsó napjához és éjjeléhez, illetve január elsejéhez számos szilveszteri népszokás és babona társul. Ezek közül csemegéztünk és összeszedtünk neked 21 újévi hagyományt és hiedelmet – nehogy valamit elfelejts vagy valamiből kimaradj!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére