Jelenlegi hely

Archív - Hegedűs Judit - védőnő

A Fehérvárimami "Szakember válaszol" rovatának archivumában az alábbiaknak Hegedűs Judit védőnőhöz érkezett kérdéseket és az azokra adott válaszokat olvashatod.
Ha kérdésed van, itt felteheted >>

vérszegénység

 Kedves Kismama!

A várandósság alatt semmiképpen nem ajánlanám az alkohol fogyasztását, mert a méhlepényen keresztül eljut a babához is. Ha nem lenne várandós akkor mindenbizonnyal hasznos ötlet lenne. 
A táplálkozással lehet javítani. Ajánlanám a vörös húsok, a máj fogyasztását heti 2-3 alkalommal kb. 10dkg-nyi mennyiséget egyszerre. Télen is hozzá lehet jutni a céklához ami nagyon sok vasat tartalmaz. A vörösáfonya, az olajos magvak szintén magas vas tartalmúak. Valószínű, hogy orvosától vas tablattát is fog kapni, A tabletta mellé javasonám a Ferrum foszforicum Schüssler sót ami a felszívódott vasat oda irányítja ahol a legnagyobb szüksége van a szervezetnek, vérszegénység esetén a vérképzéshez. 3x1 tablettát kell elszopogatni belőle amíg a vérszegénység nem rendeződik. 
Remélem valamennyit tudtam segíteni. 
Üdvözlettel: Hegedüs Judit

 

 

vérszegénység terhesség alatt

 Kedves Judit.Várandóságom alatt vérszegénységet állapitottak meg.Nagymamám szerint vörösbort kellene innom a gyogyszerek helyett.Minden évben házi vörösbort készit.a kérdésem az lenne,hogy ön mit gondol erröl?hasznos lehet ha iszom egy-egy decit és ha igen elegenedö e a verszegénység kezelésére?a babának ártanék vele?Mi számit még gyógyszernek ha lehet egyaltalán inni?Válaszát köszönöm!

 

 Kedves  Ismeretlen

 Kedves  Ismeretlen !

Köszönöm, hogy engem kérdezett,  de azt gondolom, hogy ennek megválaszolása nem az én hatáskörömbe tartozik.  MIndenképpen keresd fel a  háziorvosodat, mert valószínű, hogy egy alaposabb kivizsgálás szükséges a probléma megállapításához. 

Üdvözlettel:  Hegedüs Judit

 

 

szívprobléma

 Tisztelt Védőnő! Én egy 17 éves fiú vagyok, és ma ilyen védőnői szűdésen kiderült, hogy  nagyon rossz a vérnyomásom (160/55). A védőnő többször is megmérte, szerinte a szívemmel van gond, mivel valami szívzörejt is említett...néha szédülök, és kapkodva veszek levegőt ha futok. Ön szerint mi lehet a probléma?

 

tejital

 Kedves Szabina!

Lehet így is, de az is teljesen jó megoldás ha mind a  két alkalommal ugyanazt a  terméket kapja. 

Szép napot és jó étvágyat kívánok!

ÜdV:  Hegedüs Judit

 

 

junior ital/tápszer

 Köszönöm válaszát!

Értem ! Én is úgy tudom hogy már nem írhat fel. De nekünk azt mondta hogy felírja...ennek mi csak örülhetünk :)

Még egy kérdés:  
A Milumil junior italt és a 3-as tápszert adhatom neki felváltva ? 
Tehát pl :  reggel : junior ital  
                 este : tápszer

Üdv : Szabina

 

 

pehelytoll-allergia

 Köszönöm válaszát !

Már ki is néztünk egy antiallergén ágynemű garnitúrát!

 

 

tejital

 Kedves Szabina!

Valójában különbség nincsen. A legjobb tudomásom szerint 3-as tápszert már nem írhat fel az orvos receptre, Recept nélkül lehet megvásárolni. 3 éves korig  javasolt , hogy reggel és este tápszert igyon a gyermek. A testi fejlődése szempontjából mindenképpen előnyös és a legegyszerűbb tápanyag és energia forrás. 
Sokkal megbízhatóbb, mint a bolti tej. Tápszert is lehet úgyanúgy felhasználni a főzésnél, mint a tehéntejet. 
Csak egyet tudok érteni azzal a döntésével, hogy minél kevesebb tehéntejet kapjona gyermek. 

Üdvözlettel: Hegedüs Judit
 

 

párna

 Kedves Szabina!

A pehelypaplan/párna azért allergizálhat, mert a tollon könnyen meg tud tapadni a poratka ami az allergia kialakulásáért felelős. Olyan ágyneműt érdemes vásárolni ami antiallergén jelzésel van ellátva. 
Valószínű, hogy egy ilyen ágyneműnél nem fog ez a probléma előfordulni. 

Üdvözlettel: Hegedüs Judit

 

 

junior ital/tápszer

 Kedves Judit !

1. Ön szerint melyik a jobb, melyikben van több vitamin és fontos tápanyagok amire szüksége van az 1 éves lányomnak?
 Milumil Junior gyerekital 12hó+  vagy az orvos által felírt 3-as tápszer?

2.Mennyi idős koráig kell tápszert innia reggel és estére? 

Bolti tejet amig csak lehet hanyagolnám az étrendjéből !

Köszönettel  : Szabina

 

 

Allergia-ágynemű

 Kedves Judit!

Azt szeretném megkérdezni hogy igaz-e az hogy a pehelypaplan/párna  allergizál ?? 
Le szeretnénk cserélni az ágyneműnket, de nem tudjuk milyen anyagúra, ami nem okoz allergiát mert az 1 éves kislányunk velünk alszik egy ágyban! 
Ezért gondoltam megkérdezem az Ön véleményét erről, mert ha lehet akkor ilyet vennénk !
Várom mielőbbi válaszát!

Köszönettel : Szabina

 

 

háziorvos

Kedves Kismama!

Abban tudok segíteni, hogy 4 felnőtt orvos van Maroshegyen. Délelőtt és délután is van rendelés. A telefonszámuk: 22-502596 és 502597 . Ma délután Dr Sarafi Andrea és Dr Mészáros Ákos rendel. Telefonon lehetne kérdezni őket. Üdvözlettel: Hegedüs Judit

 

orvos

 Kedves Judit! Ismét a segítségét kérném! Nemrég költöztem a városba de orvoshoz még az előző lakhelyemre járok, viszont kismama ként elég megerőltető . Szeretném megkérdezni, hogy esetleg Ön tudja e, hogy melyik orvos tartozik a Rádió u. 14 címhez, és hogy mit kell tenni hogy át tudjak jönni ide az orvosi kartonommal. Előre is köszönöm!  

 

Tápszer

Kedves Édesanya!

3 éves korig a legideálisabb ha kap életkorának megfelelő tápszert.  Erre alkalmasak a 3-mas tápszerek vagy a junior tejitalok.  A tehéntej adása sem tiltott, de  nem javasolt, mert a tápanyag és ásványianyag összetétele , emészthetősége, nem a legmegfelelőbb egy fejlődésben lévő kisded számára.  Nyomokban már kaphat tehéntejet (pl: valamilyen étel azzal készül).  A napi szükséglet kb 500ml, és ez lehetőleg tejital, vagy 3-as tápszer legyen.   
Üdvözlettel. Hegedüs Judit

 

 

Kérdés!

 Kedves Judit! 
Az lenne a kérdésem hogy van egy 13 hónapos fiam, mikor hagyhatom el a tápszert? 
Mit adjak helyette? 
Válaszát előre is köszönöm! 

 

 Kedves Melinda! Törzsök Nóra

 Kedves Melinda!

Törzsök Nóra védőnőhöz tartozik. Az elérhetősége 20-298-6122 . Telefonon érdemes időpontot egyeztetni.

A tanácsadó címe:  Batthyány utca 12

Üdv:  Hegedüs Judit 

 

Kihez tartozok?

 Kedves Judit! 
Az lenne a kérdésem, hogy a Székesfehérvár Rádió ut 14/b melyik védőnői szolgálathoz tartozik? Nemrég költöztem a városba. 7 hetes kismama vagyok. 

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Melinda

 

 

 Kedves Édesanya!   Valóban

 Kedves Édesanya!  

Valóban nem megszokott egy ilyen pici csecsemőtől, hogy ilyen sokat kibír 2 evés között. Azonban ha ez neki megfelelő és nem indokolja semmi, kár beavatkozni, mert ezzel csak megzavarnánk a saját kis ritmusát. (  súlygyarapodása megindult, nem fáj a hasa, nem sír sokat, van  napi4x vizeletes és1-2x székletes pelenkája, nem sárgult be, nem lázas , kutacsa nincsen beesve, , nem aluszékony és magától kell enni, ) Valószínűnek tartom, hogy ez a szopási ritmusa még változni fog a hetek alatt.  A munkám során azt tapasztaltam, ha minden rendben van és mégis be akarunk avatkozni a  csecsemő  által kialakított ritmusba , akkor azt nehezményezik és a kiegyensúlyozottság felborulhat. Ebben az esetben, mivel nagyon fiatal csecsemőről beszélünk  mindenképpen fokozottabban kell figyelni  az előbb felsorolt tünetekre, többször rá kell nézni, alvását ellenőrizni. A heti súlygyarapodást mindenképpen fontos lenne nyomonkövetni, mert ha esetleg mégsem elegendő az anyatej, akkor  az hamar ki fog derülni. Heti 12dkg-tól már elégedettek lehetünk a súlygyarapodásával. Két hetes korára  a születési súlyát vissza kell szerezni. 
Üdvözlettel:  H. Judit

 

 

Szoptatás

Kedves Judit!

A tanácsát szeretném kérni a kéthetes Áron kisfiam szoptatásával kapcsolatban, aki 4500 g-mal és 60 cm-rel született. Egy alkalommal 110-130 g anyatejet eszik (szerencsére van elég). Ennek következtében, azonban átlagosan csak 6 óránként éhezik meg. Az egyetlen biztos pont a napunkban a fürdetés 7 és fél 8 között majd ezt követi a szoptatás és az alvás. Hajnal 3 után szokott csak felébredni, mert éhes. Nekünk ezzel semmi gondunk, elégedettnek látszik, nem sír, jól alszik. A védőnőnk azonban azt mondta, hogy bár megeszi azt a mennyiséget, ami egy ilyen tömeghez "elvárható", de próbáljuk meg sűrűbben (4 óránként) etetni, ha ez megoldható. Ez azt jelenlentené, hogy rendszeresen fel kellene ébresztenünk az egyébként teljesen kiegyensúlyozott csecsemőt, mivel ha kevesebb anyatejet adunk neki, mint amit szeretne, akkor sír, nem alszik el. Első gyerekes anyukaként kicsit összezavarodtam, mert szaklapokban az igény szerinti szoptatást javasolják. Ebben a problémában kérném a tanácsát. Válaszát előre is köszönöm !

Üdvözlettel: Mária

 

 Kedves Erzsébet!  Végig

 Kedves Erzsébet! 

Végig lehetne gondolni, hogy az Ön táplálkozásában történt e változás.  Valószínú, hogy nehezebben emészti meg a tápszert , hosszabban van a gyomrában. A fokozott emésztés miatt hasi görcsök alakulhatnak ki. Végig kellene gondolni van e a családban valamilyen allergiás megbetegedés, mert akkor annak megfelelően kellene a tápszert is kiválasztani, de ehhez mindenképpen gyermekorvossal is kellene konzultálni.  Meg lehetne próbálni babatea adását, hátha segítene az emésztésben. A hasmasszírozása naponta többször is segítség lehet.  A mell huzogatása akkor jellemző ha már nincsen benne anyatej és dühüs lesz emiatt a csecsemő. Mindig két mellből szoptasson és utána a pótlást pohárból, kiskanállal vagy esetleg fecskendővel próbálja adni. Lehetséges, hogy az is megzavarja, hogy egy evésen belül  2 olyan dolog is kerül a szájába amit más technikával kell szopizni. ( ezért lenne jó a pohárból itatás). A Lactogen tápszer tapasztalatom szerint is jó, de mivel már több félét is kipróbáltak mindenképpen a gyermekorvossal beszéljen róla . Figyelembe kell venni a csecsemő fejlődését is. A heti súlygyarapodása megmutatja, hogy elegendő-e az elfogyasztott anyatej és tápszer. Vannak az anyatej termelődését fokozó készítmények(tea, vitamin, homeopátia) amivel lehet az anyatej mennyiségét növelni. Vannak a hasi görcsök oldására gölcsoldó készítmények is, lehet hogy valamelyik segítene.  A ringatás,masszírozás, hintáztatás is sokat tud segíteni egy ilyen helyzeten.   Remélem valamelyik módszer tud segíteni. Üdvözlettel: Hegedüs Judit

 

 

Fontos kérdés!

 Üdvözlöm Judith!

 erzsébet vagyok, 3 hetes kisfiammal kapcsolatosan vagyok tanácstalan. eddig szopiztunk úgy hogy 3 óránként mindkét mellből+ 30ml pótlás( milumil milupa, mert az aptamiltól görcsös volt). eddig így jól működött a dolog, most a bal mellből nagyon kevés van mert egy ideig szopizza majd sír rajta és cibálja a mellemet, átrakom a másikra és jól eszik abból. A napokabn vettem észre hogy nagyon nyugtalan evés után nem akar elaludni keres folyton, de a pótlásból nem eszik max 40 ml-t, és mintha éhes lenne mégis. ha felveszem a cumival visszaalszik nehezen de húzza a cumit is mint mikor eszik, és lassan belealszik, lerakom és egy idő után sak felsír keresve mint mikor éhes. Tanácstalan vagyok, nem tetszik neki a tejpor? próbáljak másikat? Ő a második gyerek az elsőnél ez a tejpor vált be gondoltam most is jó lesz. 
A furcsa, hogy eddig mikor elaludt akkor nyugodtan aludt 2-3 órát is most kb 3-4 napja nyugtalan, nyögdéncsel, erőlködik alvás közben is mintha kakilna, látom nagyon fáradt nem nyissa ki a szemét se de sír, erőlködik  úgy hogy kivörösödik, néha kucorog majd nagy sírásba tör ki. 
Egyszerűen nem tudom mi lett vele, tanácstalan vagyok, megköszönném megtisztelő válaszát mi a véleménye, próbáljak más tejpórt? mi a véleménye a Lactovit tejpórról hallott már róla?eléggé dicsérik, nem azért mert ólcsó, hanem mert természetes anyagokból van tehéntej kivonat állítólag, Erdélyben gyártyák.

Tisztelettel:
Erzsébet

 

 

 Kedves Zita! Nem könnyű

 Kedves Zita!

Nem könnyű kérdés:   Először is végig kellene gondolni a táplálását. Lehet, hogy túl eszi magát, lehet, hogy kevés az anyatej. lehet, hogy éppen a fertőzés miatt( bár nem tudom milyen jellegű volt) nehezebben alakul ki a gyomor-bél rendszeren belül az emésztés, azaz fájhat a hasa.  Miután megszületett a védett környezetből, rögtön belekerült a valóságba, ahol a normális alkalmazkodáson túl még egy betegséggel is rögtön meg kellett küzdenie. A közben felgyülemlet feszültséget ő még csak sírással tudja közölni.   Nagyon nehéz szülőként még a normális mederben folyó újszülött és gyermekágyas időszak megélése is, így nagyon meg tudom érteni az elkeseredését.  Amit szerintem ki lehetne próbálni az minden képpen az evések megfigyelése, akár egy csecsemőmérleg kikölcsönzése is sokat tud segíteni a szopások mérésénél.  Ha szükséges görcsoldó adása is tud segíteni.  Én mindenképpen javasolnám a homeopátiás Magnézium Foszforicumot(  7-es Schüssler só néven kapható) ami lazító, nyugtató hatású. 2 tablettát el kell oldani fél dl forralt, lehűtött vízben és kiskanállal adagolni a szájába apránként. egésznapra elosztva. ha valamit segít akkor addig lehet adni, amíg a probléma fent áll.  Jó lenne egy hintát beszerezni( Adamo) amibe ringatás közben könnyebben meg tudna nyugodni, kicsit hasonlít a méhen belüli ringatáshoz.   Ki lehetne próbálni egy hordozó kendőt, mert így könnyebbé válik a hordozása.  Meg lehetne próbálni, a közvetlen bőrkontaktust, az egymás mellett fekvést. Bugyolálják esetleg be, mert így könnyebben érzi a határokat, egy pici sapka a fejre is sokat tud segíteni.  A kiságyat érdemes kuckósítani( el felezni), mert nem szeretik a nagy teret.  Lehet, hogy nagyon meleg van a lakásban, esetleg túl van öltöztetve.    Zitának pedig javasolnám a citromfű teát, ad egy pici energiát.  Homeopátiából pedig a Kálium Phosphoricum( 5-ös só)-t javasolnám 2-3x1 tabletta elszopogatását, ad egy jó adag energiát.  Tanácsolnám még a gyermekorvossal és a védőnőjével való konzultációt is.  Az újszülött babák egy jó része hasonlóképpen viselkedik, mint az ön gyermeke. Majd az alkalmaszkodás után sokkal jobb időszak fog következni és sok ideje lesz még élvezni az anyaság örömeit.  Üdv:  Judit

 

 

rendszertelenség

 Tisztelt Judit!

2014. 02. 13-án született meg a kisfiam, de egy fertőzés miatt sajnos 9 napig voltunk bent a kórházban. A bent-tartózkodásunk alatt elég szépen kezdett beállni nála egy rendszer, nagyjából 2,5-3 óránként evett. Miután meggyógyult, és hazajöttünk a kórházból reménykedtem benne, hogy itthon még jobban kialakul majd a mindennapok rendszere. Sajnos nagyot csalódtam. Nagyon keveset alszik, hiába látom rajta a fáradságot, nem tudom sem én elaltatni, sem magától nem tud elaludni. Van olyan, hogy akár két-három etetés után is sorra kimarad az alvás, és csak keservesen sír. Éjszakánként is egy tortúra az elalvás, az édesanyámmal felváltva próbáljuk nyugtatgatni és altatni, minek következtében napok óta mi sem alszunk csak 2-3 órákat. Nagyon szeretném kiélvezni a gyermekáldás örömeit, de nagyon tanácstalan vagyok, nem tudom mit csinálok rosszul. Nagyon nagy szükségem lenne a tanácsára.

Köszönettel: Bognárné Zita

 

 Kedves Hajnalka!   Azok a

 Kedves Hajnalka!  

Azok a gyermekek szokták elutasítani tömény tejet esetleg a tápszert is akik a tej valamely alkotó részére érzékenyek. Azt szoktam mondani, hogy ösztönösen elutasítja valamiért és talán ilyen esetben ez jobb is. A napi 500ml tejre szüksége lenne, mert a legegyszerűbben ilyenformában lehet a calciumot, fehérjét pótolni. Nyilván a probléma pont ennek a hiánya. Jó ötletnek találom a napi 2x2dl körüli folyékony joghurt adását(fehérje és calcium tartalma a tejjel megegyező), mert ezt pohárból lehetne inni vagy a legrosszabb esetbe cumisüvegbe is lehet tenni. Ezenkívül naponta még legalább 1x valamilyen tejtermékkel  is kellene próbálkozni.( pl: sajtos kenyér, gyümölcsös túró, vajas kalács,, natur sajtkrémet otthon is lehet zöld fűszernövényekkel ízesíteni és változatosabbá tenni. )  Lehetne esetleg a tápszer helyett tejitalokat( kész tápszer) megpróbálni, vagy a tejet, vagy a tápszer ízesíteni ( lehet kapni ízesítőket ami neki való(pl: Nestlé-nek van ilyen), esetleg bioboltokban kapható kakaóval). Erőltetni semmi képpen nem szabad. Ha  a család reggelizik lehet neki is pohárba tejet tölteni, hátha majd kiváncsiságból megkóstólja.  Addig amig próbálkoznak mindenképpen javasolnám a Schüssler sók közül a Calcium foszforicum adását (ez másnéven 2-es sónak ishívják)napi 2x1 tbl formájában. Ez a homeopátia ásványi anyag része. Pici vízben eloldva kellene a szájába adogatni, arra törekedve, hogy lehetőleg a szájnyálkahártyán tudjon felszívódi és előtte és utána legelább 15percig ne egyen és ne igyon mást. Nem könnyű, de meg lehet oldani.  Amennyiben ez nem szimpatikus akkor  gyógynövény boltokban lehet kapni Amarant magot ami nagyon jó calcium forrás. Valamibe belelehet tenni napi 2x1 teaskanálnyi mennyiséget, de előtte le kellene darálni. (ha jól tudom már liszt formájában is kapható. ) nagyon fontos még, hogy a  VIgantol cseppet kapja legalább májusig, mert a calcium beépüléséhez kell a D3 vitamin is. A fehérjét még a tejtermékeken, zöldségeken kívül hússal is lehet bevinni. heti 3-4 alkalommal húsos ételt kapjon főétkezésre.  Remélem valamelyik tanácsomat sikerül megvalósítani. Amennyiben nem akkor lehetőség van dietetikus tanácsát is kikérni, A háziorvosnak kell beutalót adni és időpont kérés után lehet menni hozzá. Üdvözlettel: Hegedüs Judit

 

 

 Kedves Hajnalka!   Azok a

 Kedves Hajnalka!  

Azok a gyermekek szokták elutasítani tömény tejet esetleg a tápszert is akik a tej valamely alkotó részére érzékenyek. Azt szoktam mondani, hogy ösztönösen elutasítja valamiért és talán ilyen esetben ez jobb is. A napi 500ml tejre szüksége lenne, mert a legegyszerűbben ilyenformában lehet a calciumot, fehérjét pótolni. Nyilván a probléma pont ennek a hiánya. Jó ötletnek találom a napi 2x2dl körüli folyékony joghurt adását(fehérje és calcium tartalma a tejjel megegyező), mert ezt pohárból lehetne inni vagy a legrosszabb esetbe cumisüvegbe is lehet tenni. Ezenkívül naponta még legalább 1x valamilyen tejtermékkel  is kellene próbálkozni.( pl: sajtos kenyér, gyümölcsös túró, vajas kalács,, natur sajtkrémet otthon is lehet zöld fűszernövényekkel ízesíteni és változatosabbá tenni. )  Lehetne esetleg a tápszer helyett tejitalokat( kész tápszer) megpróbálni, vagy a tejet, vagy a tápszer ízesíteni ( lehet kapni ízesítőket ami neki való(pl: Nestlé-nek van ilyen), esetleg bioboltokban kapható kakaóval). Erőltetni semmi képpen nem szabad. Ha  a család reggelizik lehet neki is pohárba tejet tölteni, hátha majd kiváncsiságból megkóstólja.  Addig amig próbálkoznak mindenképpen javasolnám a Schüssler sók közül a Calcium foszforicum adását (ez másnéven 2-es sónak ishívják)napi 2x1 tbl formájában. Ez a homeopátia ásványi anyag része. Pici vízben eloldva kellene a szájába adogatni, arra törekedve, hogy lehetőleg a szájnyálkahártyán tudjon felszívódi és előtte és utána legelább 15percig ne egyen és ne igyon mást. Nem könnyű, de meg lehet oldani.  Amennyiben ez nem szimpatikus akkor  gyógynövény boltokban lehet kapni Amarant magot ami nagyon jó calcium forrás. Valamibe belelehet tenni napi 2x1 teaskanálnyi mennyiséget, de előtte le kellene darálni. (ha jól tudom már liszt formájában is kapható. ) nagyon fontos még, hogy a  VIgantol cseppet kapja legalább májusig, mert a calcium beépüléséhez kell a D3 vitamin is. A fehérjét még a tejtermékeken, zöldségeken kívül hússal is lehet bevinni. heti 3-4 alkalommal húsos ételt kapjon főétkezésre.  Remélem valamelyik tanácsomat sikerül megvalósítani. Amennyiben nem akkor lehetőség van dietetikus tanácsát is kikérni, A háziorvosnak kell beutalót adni és időpont kérés után lehet menni hozzá. Üdvözlettel: Hegedüs Judit

 

 

Kalciumpótlás

Kedves Védőnő!
15,5 hónapos a kislányom. Kizárólagosan anyatejes baba volt. Mióta nincs tejem próbálkoztunk tápszerrel (több fajtával is), tejpéppel, stb. nem fogadta el. A joghurtot szereti gyümölccsel, illetve a túrót ha ízesítve van. Végső lehetőségként próbálkoztam tehéntejjel is, de mihelyt megérzi az illatát már fordítja is el a fejét,még kiskanálból sem tudom rávenni a kóstolásra. Mindezek miatt aggódom, hogy nem elég  a napi kalcium és fehérjebevitel a kislányom számára. Tanácsát szeretném kérni, hogy mivel pótolhatnám a kalciumot?  Esetleg ha 2 pohár joghurtot elfogyaszt az talán elég???Több helyen olvastam, hogy egy ilyen korú kisgyereknek napi kalciumszükséglete 500 mg. Tanácsát szeretném kérni, hogy mit adjak neki, hogy fedezzem a napi igényét? Evés terén is igen válogatós, szóval még az sem kivitelezhető, hogy zöldségekből pótolok. :(((
Segítségét előre is köszönöm!!!!
Hajnalka

 

 Kedves Ági! A  tízórait és

 Kedves Ági!

A  tízórait és az uzsonnát lehetne tartalmasabbá tenni.  A pogács helyet  tejpépet adni, nagyon sokféle ízvilágban kapható, mindig el kell olvasni a tájékoztatóját, hogy az életkorának megfelelőt kapja.  Lehetne a tejtermékekket is megpróbálni( natur joghurt, kefir) és kukorica darával, rizzsel, gyömölccsel tartalmasabbá és finimabbá tenni,  A pogács és a pufi csak elveszi at ebédtől az étvágyát.  Az ebédnél arra kell ügyelni, hogy hús vagy sajt, túró szerepeljen feltétként. Figyelni kell a széklet emésztettségét, mert nem biztos, hogy a darabosabb ételeket is jól tudja már emészteni.  Uzsonnára a gyümölcs( valamivel) maradhat továbbra is.  Fürdés előtt meglehet már próbálni, hátha elfogadja azt az ételt amit ebédnél is kapott, ( azaz 2x kap egy nap főzeléket) és fürdés után a tápszerrel megkínálni.  A legtöbb gyermeknél ez az időszak, amikor már  a   tápszer vacsorára nem biztos, hogy elegendő. 
Magas kalória tartalommal rendelkezik a sütőtök, a gesztenye most jön a szezonjuk kár lenne kihagyni. 
Az nem derült ki, hogy mit iszik a nap folyamán,  Mindenképpen csak a vizet javasolnám, mert a cukor tartalmú italok is jelentősen csökkentik az étvágyat.   Lehet valaki alkatilag is vékonyabb, de érdemes a helyes táplálásra is oda figyelni.  Annak mindenképpen örülni kell, hogy kiegyensúylozott, szépen fejlődő a csemetéje.  Remélem egy picit hízni is fog.  Esetleg a gyermekorvossal is érdemes konzultálni egy kivizsgálás erejéig.   Az evés mindenképpen maradjon egy kellemes elfoglaltság és a folyamatos kínálgatással, tukmálással ne csináljunk egy rossz étvágyú gyermeket  a babánkból.  Sok sikert.
Üdvözlettel:  Hegedus Judit   (  minden szerdán 10órától 12 óráig  aGárdonyi Géza Művelődési Házban baba mama klub működik, ha van kedve látogasson el hozzánk a babájával)

 

étkezési tanácsadás

 Kedves Judit!

Van egy 10 hónapos kisfiam. a napi étrendje a közetkező
8:00- 210ml tápszer (a korának megfelelő3-as) pici sinlacal sűrítve
10:00-pufi+pogács (egy kevéske)
12:00-éppen amit főzök abból eszik( állatlában olyat főzök ami már ő is ehet) ha keveset eszik utána mindíg megkínálom tápszerrel.
16:00-Kekszes vagy gyümölcsös túrú
20:00-210ml tápi sinlacal sűrítve
és 4-5 óra között megébred, szintén 210ml tápi kap sűrítve.

A problámám az hogy nem hízik. vagyis csak nagyon keveset :( még nincs 8 kiló.
Mit csinálok rosszúl?? amugy nagyon mozgégony, életvidám, mosolygós baba.ennyire lemozogja csak amit megeszik? Tudna valami tanácsot adni?
Előre is köszönöm szépen

Üdv : Ági

 

 Kedves Édesanya! A gyermeke

 Kedves Édesanya!

A gyermeke  testi paramétereiből egy testileg nagyon jól fejlett babáról van szó, amit nyilván a jó minőségű és mennyiségű anyatejnek köszönhet, az anyai gondoskodáson túl.  Valószínű, hogy korán elkezdte a hozzátáplálást.   Nagyon nehéz megmondani mi az a pici dolog ami elvehette a kedvét a kanalazástól.  Sok csecsemőnek az anyatej 6 hónapos koron túl is teljesértékű táplálék és a csecsemő nem igényli a hozzátáplálást.  Kellene egy hosszabb szünetet tartani  és egy 2 hét múlva újra megpróbálni.   Lehet, hogy a kanál okoz nála problémát, ezért az ujjhegyre rakott és onnan a szájába kerülő péppel kellene majd próbálkozni.  Van szopogatható etetőcumi is, amiből ki lehet a pépes ételt szívogatni.  Érdemes lenne a délután helyett az ebédnél vagy az tízórainál próbálkozni, hátha az időpont sem volt a legmegfelelőbb.  Érdemes a pép hőmérsékletén vagy a sűrűségén is változtatni.  Éheztetni egy ilyen pici babát semmiképpen nem szabad, főleg ha van anyatej. Nem fog még magától rájönni, hogy meg kell egyem , mert éhes maradok. Az erőszakolással csak egy rossz evő gyerek lesz később. Jó ha van az evéseknek is rituáléja.  Mindig ugyan azon a helyen, rá figyelve, nyugodt környezetben üljünk le a kanalazáshoz is.  Műanyag kiskanalat használjuk vagy esetleg szilikont.  Érdemes lenne szoptatás után megkínálni  hátha tele hassal szívesebben ismerkedik . 
Sok ehhez hasonló esettel találkoztam már. Az esetek nagy részében a pihenés utáni újra próbálkozás sokat segített.    Remélem sikeres lesz majd a továbbiakban a hozzátáplálás.   Üdvözlettel:  Hegdüs Judit

 

Hozzátáplálás

 Kedves Judit!

A kisfiam 6,5hónapos, 8600g,75cm,anyatejes baba.4.5hónaposan kezdtünk kóstolgatni,nyitott is volt rá.Eljutottunk5hósan oda,hogy az uzsonnát kiváltottuk,de ez az öröm csak 4napig tartott. Utánna elkezdte elutasítani a kanalat.A fogzásra fogtam a dolgot,ki is jött 2foga.Azóta a nyaladzás abba maradt,de enni csak nem akar.Van hogy néhány falatot elfogad,van hogy egy kanállal se .2hete eljutottunk oda,hogy a falatot a szájába vette és lehányt.1.5hét pihenőt tartottam,de a helyzet csak nem javult,van hogy csak 1-2falat,de maximum 10-15. Mindenki mást tanácsol. A gyermekorvos,hogy kínáljam meg,ha nem kell neki hagyjam ki azt az étkezést,akkor is ha üvölt(bár nem tudom ez hogy vezetne az étkezés megszeretéséhez) Más meg,hogy ne aggódjak ezen,ha akar majd eszik...... Szeretném megkérdezni Ön mit javasol?Találkozott e hasonló esettel? Ha éhes marad valóban rájön,hogy enni kell?Vagy csak még jobban elijesztem?
Válaszát előre is köszönöm.

 

Kedves  Ágnes! A Palotai

Kedves  Ágnes!

A Palotai utca  Simonné  Korvin Márta  kolléganőmhöz tartozik.  Elérhetősége:  tel:  20-298-62-50

Üdvözlettel:  Hegedűs  Judit

 

kihez tartozunk?

Kedves Judit!

Azzal a kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy a Székesfehérvár, Palotai út 55. házszám melyik védőnői szolgálathoz tartozik.
Most költözünk a városba. 17 hetes kismama vagyok és szükségem lenne egy kis iránymutatásra az ottani dolgok tekintetében!

Válaszáz előre is köszönöm!
Baráti üdvözlettel: Ágnes

 

Kedves Eszter! Örülök a

Kedves Eszter!

Örülök a kérdésnek.    Egy "galamblelkű"  gyermeknél mindig nagyobb változást jelent egy új dolognak az elfogadása. Ők az  állandósságot, a megszokott dolgokat szeretik, ez jelenti számukra  a biztonságot.  Az nagyon jó dolog, hogy ő választhatta az úszást. Mindenképpen a sportolás nagyon sok mindenre meg tudja tanítani a gyermeket.  Nem javasolnám rögtön az elején feladni, mert ha kialakul  ebben az új közegben is a biztonsága meg fogja szeretni rövid időn belül.  Nagyon sokat kell bíztatni, dícsérni esetleg olyan mesét keresni ahol éppen úszni tanul valaki.  Javasolnám, hogy  hétvégén családostul menjenek el úszni, hátha ott   pontosabban kiderül mi is az ő gondja,  amiért annyira sírt.   Az  oktató is biztosan dolgozik azon, hogy kialakuljon a gyermek bizalma. Kitartást javasolnék egyenlőre, azután ha nincsen változás akkor meg kell  a gyermekkel együtt beszélni, hogyan tovább és választani kell az úszás helyett valami más mozgásformát.  Ehhez viszont ragaszkodni kell. 
Üdvözlettel :  Hegedűs Judit

 

Úszás

Kedves Judit!

Kisfiam 5 éves. Rendkívül érzékeny, kis galamblelkű, gyorsan elsírja magát. Masszív, erős csontozatú, 114cm és 25kg. Sokat járunk strandra, fürdőbe, imádja a vízet. Elkezdtük az úszást. Katasztrófa. Az első 2 alkalommal semmi probléma nem volt, aztán a következőnél néha pityergett, és gyakran kijött hozzám 1 pusziért. A 4. alkalommal már végig zokogott. Az oktató kiküldött minket /anya és apa/ a teremből, hogy jobb lesz ha nem lát minket. Persze lestük, végig sírta a 45 percet, az oktató szigorú volt vele, csinálnia kellett a dolgokat tovább, /vele semmi probléma, rendkívül kedves, ha kell szigorú, szimpatikus hölgy/.
Az lenne a kérdésem, erőltessük, járjon tovább, vagy hagyjuk abba? Nagyon rossz volt látni, de viszont valami sport a gyerekorvosunk szerint is kell neki, a testalkata miatt, és ő választotta az úszást, mármint a kisfiú.
Oktató szerint ne adjuk fel, csak kitartás kell. Még annyit hozzáfűznék, hogy anno 3 évesen az óvóda is nagyon nehezen indult, hetekig sírt, most pedig nagyon szeret ott.
Itthon úgy mesél az úszásról, hogy nagyon jó volt, az oktató aranyos, elmeséli miket csináltak, miben ügyeskedett, és végén hozzáteszi, hogy de inkább már ne menjünk többet.
Honnan kellene tudnom, hogy megszereti, kitartóak legyünk, vagy egy törés lesz neki a kis lelkében, és a víztől is elmegy a kedve?
Válaszát köszönöm!
Eszter.

 

Kedves Szilvia!   Nagyon

Kedves Szilvia!  

Nagyon nehéz és összetett az általad feltett probléma.    Nagyon sok szülő él át hasonló helyzeteket és érzi magát tehetetlennek.  Gondolom a gyermeketek nagyon sok határozottsággal  van megáldva ,aminek egy része genetika, ezért van nagyon sok esetben az, hogy az egyik gyermek érti a másik gyermek meg századik alkalommal is próbálkozik.   A legfontosabb szerintem, hogy a pároddal legyetek közös hullámhosszon a gyereknevelés terén, mert csak az egyirányba haladásnak lesz eredménye, egyébként mindennap kezdheted a harcodat előről.  Ha egy kisgyerek hisztizik, makacs, dacos már nem képes regulázni magát. (szétesik) Az ilyen helyzeteket már nem lehet a józan ész talaján fegyelmezéssel, büntetéssel szép szóval megoldani. A hiszti oka a kitörésével már okafogyottá válik. , a kicsi sem emlékszik rá mi is váltotta ki. A  roham 1-2 perctől akár 2 órán át is tarthat. 
A legtöbb esetben ha a hisztinek, makacsságnak, dacnak oka van, figyelemeltereléssel gyakran meg lehet előzni a helyzetet. ( nem akar öltözködni, de az öltözés után a hiszti abba marad). 

A legtöbb esetben  a spontán helyzet megoldásnak  már nincs értelme.   Mit lehet ilyenkor tenni?

Amit semmiképpen ne tegyél: ne akard megmagyarázni a helyzetet, teljesen magán kivül van, nem érti, mit szeretnél tőle
ne üsd meg, ezzel csak fájdalmat okozol neki és gyakran tovább sír
ne büntesd meg a hisztiért, ezzel nem érsz el semmit, csak a szégyenérzetét vagy a szorongását váltod ki
ne próbáld szóval csitítíni, vagy szidni, ilyenkor teljesen magán kívül van és a szavak nem segítenek
ne engedj az akaratának, azért, hogy abbahagyja a hisztit
ne borulj ki és ne kezdjél el kiabálni, fenyegetőzni, sírni, a gyereknek példát kell mutatni, hogy lássa hogyan kell a dühöt  kezelni, ha ezzel neked is gondjaid vannak, nem várhatod el tőle, hogy képes legyen uralkodni  magán.

Amit tehetsz:
csendben és szó nélkül várj amíg kitombolja magát
tisztázd előtte az érzéseidet" :  tudom hogy dühös vagy, de akkor sem lehet  ( bár tombol és se lát se hall fontos a későbbiekre nézve , hogy fel tudja ismerni és nevén tudja nevezni és kezelni tudja az indulatait)
öleld át szorosan és maradj a közelében, ha kell vedd fel, vidd arrébb, lehet hogy tiltakozik, de a testközelség meg fogja nyugtatni
ha visszatartja lélegzetét, tegyél nedves kendőt a homlokára
a dacroham során egy nagy ölelés sokat segíthet abban, hogy a gyermekedet megvédd saját magától.

Nagyon fontos még a megelőzés terén:
Ne legyen túl sok tiltás(  pl:inkább tegyük el, zárjuk be, ne legyen szem előtt, ne vigyük arra)
Hagyj időt mindenre!!  (pl:evés, ivás, öltözködés)
Állandó napirend:  a kiegyensúlyozottság alap feltétele, tudja mikor mi fog következni
Sok mozgás:  az aktív gyerek kevesebbet unatkozik, kissebb esély marad a hisztire, a türelmetlenségre
Kemény szigor helyett: csendes határozottság: a szabályokat és határokat  csendes hangon kell elmondani, egyszerű szavakkal, hogy megértse!  Nyomatékosítani akarod a szavaid, mutasd, hogy mit kell tenni .(felmászik az ablakpárkányra, ne csak mond hanem hozd is el onnan.)
Egyértelmű határok:  egy-egy dologra mindig ugyanúgy kell reagálni, mert így a 3.4. próbálkozás után tudatosul benne, hamarabb megérti,  ha mindig másképp reagálok, nem érti mit is akarok tőle.
Kerüljük a kiváltó helyzeteket vagy előzzük meg:pl: vásárlás közbe vonjuk be, mert így nem fog mindig elszaladgálni, mindent lepakolni. 
Összefoglalva:  Ragaszkodj a napirendhez, biztosíts sok mozgást, mindig következetesen, egyszerűen és érthetően határozd meg a szabályokat, bíztasd és dícsérd gyermekedet.  Te magad pedig legyél határozott, magabiztos és eltökélt.
Az erősebb akaratú gyermekek nehezebben viselik a kudarcot és erőszakosabbak, akaratosabbak lehetnek.  A gyermeked egyéniségének megismerése és elfogadása  az első lépes, hogy jól együtt tudjatok működni  a későbbiek folyamán is.
 
Vida Ágnes pszichológus honlapjára ha feltévedsz nagyon sok gyakorlatias tanácsot kapsz tőle, én magam is sokat olvasom és tanulok is tőle.
Remélem találsz olyan dolgokat ami segítségül szolgál.  Üdvözlettel:Hegedűs Judit

 

Agresszív a gyerekem

Kedves Judit!

A tanácsodat szeretném kérni. Kisfiam áprilisban múlt 2 éves.(Még nem beszél, de mindent megért. Szobatisztasággal most próbálkozik. Néha jelzi, hogy pisilnie kell és sikerül is a wcig visszatartania) A problémák nagyjából fél éve kezdődtek. Ha olyan helyzetbe kerül amit nem tud megoldani azonnal, vagy nem úgy van valami ahogy ő szeretné elszabadul a pokol. Eleinte ez önagresszióban nyilvánult meg. Fejét a falba, padlóba ami épp a közelben volt abba verte. Akkor is próbáltam mindenféle módon lecsitítani. 1."Gyere ide, mondd el mi a baj., Segítsek?, Gyere együtt megoldjuk.2. Figyelmen kívül hagytam amit csinál, nem csináltam belőle ügyet. 3. Védőnő tanácsára próbálkoztam azzal, hogy kértem ezt ne tegye mert én nagyon szeretem őt és ez nekem rossz, ha így viselkedik. Egyik sem vált be. Aztán következett 1-2 hónap szünet, majd egy pár hete ismét nagyon agresszívvá vált. Én a kezdetektől fogva igyekeztem következetesen nevelni, voltak és vannak szabályok amiből nem engedek még a krokodil könnyek sem hatnak meg. Sokan a családba ezért neheztelnek rám, köztük a férjem is. A férjem és szüleim eléggé következetlenek. A férjem mindent megtett és megtesz neki a mai napig. Ha elnyüsszenti magát, hogy apa hátán akar lovagolni, ő ugrik. A fiunk ezt ki is használja. Oda jutottunk, hogy a férjem egy kávét nem tud meginni nyugodtan mert ha nem ugrik egyből, nyüszi van, arról nem is beszélve, hogy enni sem hagyja A közös étkezések is felejtősek nálunk. A kisfiam akkor hajlandó csak enni ha egyedül hagyom. Együtt nem tudunk reggelizni mert eszik 3 falatot és már kéredzkedik is ki a székből, majd 5 perc múlva szalad oda amikor én még eszem, hogy enni szeretne. Ilyenkor megengedem neki, hogy mégegyszer odaüljön. Aztán amikor megint 3 falat után ki akar szállni a székből engedem és elmondom neki, hogy ha nem kér többet akkor legközelebb ebéd lesz. És ha újból jön már nem engedem, hogy ismét odaüljön. Emiatt (is) kapok hideget-meleget a családtól. :-( Egy kicsit elkalandoztam. Lényeg a lényeg, úgy tudnám összegezni, hogy én vagyok a szigor, apa az engedékenység. Na szóval a problémánk, hogy pár hete ismét felütötte fejét az agresszió ami kezdetben felém (a szigor felé) irányult. Rúg, üt, harap, csíp ha valamit nem engedek neki. (Próbálom elmagyarázni neki, hogy miért nem szabad csinálni amit csinál. Leguggolok, megkérem, hogy figyeljen rám és igyekszem neki higgadtan elmondani miért nem engedem neki amit éppen szeretne, akkor is üt, rúg.) Pár napja már a család többi tagját is (apa, mama, papa) "veri", ha nem ugranak azonnal vagy valamit nem engednek meg neki. Férjem kezdi belátni, hogy nagyon elrontotta a dolgokat. (Következetlen volt.) De nem tudjuk, hogyan hozhatnánk helyre a dolgokat. Már ott tartunk, hogy játszótérre sem szívesen visszük, mert ott is nagyon agresszív, elveszi mások játékát, de ha az övével szeretne játszani egy másik gyerkőc, hiába van tele mindkét keze szalad a másik gyerek után, ütni próbálja és hisztizik, hogy márpedig az az övé.( A játszótéri íratlan szabályokat betartom, mielőtt bárki játékát elvenné, leguggolok mellé és mondom neki, hogy először el kell kérni a játékot, elkérjük, és ha odaadják akkor játszhat vele, de ezalatt is hisztizik és üti a kezem.:-( )A kavics és homokdobálásról már nem is beszélek. Hiába kérjük, hogy ne dobálja mert belemegy a homok a másik kisgyerek szemébe és az fáj neki, hiába. Próbálkoztunk azzal is, hogy amikor emeli a homokkal vagy éppen kaviccsal teli kezét figyelemelterelésként kérjük, hogy tegye bele legyen szíves a vödörbe, mintha a falnak beszélnénk, ha pedig megfogjuk a kezét és a vödörhöz irányítjuk kitör a hiszti a rugdosással, ütéssel.Ilyenkor egy kicsit erélyesebben szólunk rá, hogy így nem szabad viselkedni és amiért ezt csinálta azonnal hazaindulunk, közben sűrű elnézést kérünk és mondjuk neki is, hogy bocsánatkérés képpen simogassa meg a megdobott gyermeket, de ellenkezik hisztizik, üt, rúg. Mellékesen közben az arcunkról majd lesül a bőr. Néha úgy érzem (joggal), hogy rosszhírünk van, mert amikor belépünk a játszóra fura mód mindenki hazaindul.:-(Aztán ilyen ütős-rúgós esetekben, próbálkoztam, hogy 1.kérem halkan szépen, hogy ne üssön, rúgjon, 2. erélyesebb hangon szólok rá és közben megfogom a kezét, de ilyenkor rúg, 3. nevetek (fórumon olvastam, hogy valakinél az bevált, hát nálunk nem), de még dühösebb lesz, 4. beállítom a sarokba, és sajnos egy alkalommal én is elvesztettem az önuralmam és ráütöttem a fenekére és kiabáltam vele{Tisztában vagyok vele, hogy az agresszió, agressziót szül, de már annyira tehetetlennek éreztem magam} Bele sem merek gondolni mi lesz szeptembertől amikor bölcsibe megy majd. Kérlek segíts, hogyan tudnánk megoldani a helyzetet? Gyerekpszichológust, vagy pszichiátert be kellene vonni?Mindenre hajlandóak lennénk, csak oldódjon meg ez az áldatlan állapot, rettentően el vagyunk keseredve. Ez több már mint egy szimpla dac-korszak.:-(((((
Válaszodat előre is köszönöm!
Üdv. Szilvi

 

Kedves Anyuka!    Köszönöm a

Kedves Anyuka!   
Köszönöm a kérdését.  Nagyon összetett  és nem is egyértelműen megválaszolható.   Sajnálom, hogy nem alakult ki jobb kapcsolat  a saját védőnőjével.    Számlákat ellenőrizni abban az esetben van joga egy védőnőnek ha erre meghatalmazást kap a gyámügyi hivataltól, illetve akkor ha a hazaadás feltétele  (pl: fűtés bi
ztosítása) a számla kifizetésével igazolható. ( nem hideg lakásba érkezik a gyermek és a hosszabb távú fűtés is biztosított). Ha  a védőnő nem találja megfelelőnek körülményeket a baba hazaadásáthoz  (fűtés biztosítása, megfelelő higiénia, baba kelengye összeállítása, babafekhely biztosítása) akkor azt jelezni kell  a Gyermekjóléti Szolgálat felé.  Mindenképpen jelzési köteletettségünk van ilyen esetben és a döntést már nem  a védőnő hozza meg. A Gyermekjóléti Szolgálat döntését nem tudja felül bírálni a védőnő.   Ahhoz, hogy megfelelő  körülmények közé kerüljön haza egy baba  fontos lenne az anya és a védőnő összefogása, egyirányba  haladása.   A védőnő elsősorban a gyermek érdekeit védi és veszélyeztetettsége esetén  jelzéssel kell hogy éljen , hiszen nem vállalhatja fel egy bizonytalan, nem megfelelő körülmények közé kerülő gyermek  biztonságos fejlődését.  Segíteni a rossz körülmények  enyhítése érdekében  a védőnő, az önkormámyzat, esetleg egyházak, nagycsaládosok egyesülete  tudna segíteni.  Én úgy gondolom, hogy  egy védőnő a lehető legutolsó megoldásként választja azt, hogy egy gyermek ne kerüljön családba.   Amennyiben a védőnőjével kapcsolatban panaszt szeretne tenni, azt a védőnő munkáltatójánál( önkormányzat) és szakmai  feletesénél tudja megtenni( Fejér megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerv Székesfehérvári, Abai, Enyingi, Gárdonyi   Kistérségi Népegészségügyi Intézet  Székesfehérvár, pf:  56  I:  8007  vezető védőnő).   Nagyon remélem, hogy a baba számára a lehető legjobb megoldás születetik meg.   Az anyukának kívánok nagyon szép szülést, a babának  minél jobb körülményeket és a családban maradás lehetőségét.   Üdvözlettel: Hegedűs Judit  ( ha van valami pozitív változás megköszönném ha jelezné ezen a forumon)

 

nehéz helyzet

Tisztelt Judit!

A helyi védőnővel nem túl jó a kapcsolatom, valamint több szülő is panaszkodik rá.
Én 5. gyermekemmel voltam várandós már akkor sem mindig volt rendbe minden.
Sajnos a terhességet szülésindítssal fejeztem be két héttel korábban. A pici egészséges, igyekeztem szoptatni, dea széklet nem akart sárga színű lenni amit többször mondtam is neki, olyan volt mint a libafos
sötétzöld, sokat is sirt a kicsi.Két hét után mondta vigyem méretni most már, addigra még a születési súlyámál is kevesebb volt a súlya. Erre jól letolt, meg azt mondta hogy veszélyeztetem, meg azt tanácsolta szoptassam 1-1,5 óránként,meg írjam az időt és jön majd ellenőrzi. Mikor még azt se tudtam mikor hány óra olyan sűrű volt egy nap.Én meg elkezdtem a picinek kamillateát adni (mecsek babatea üresen) és a széklete olyan 2-3 nap múlva olyan lett mint a nagykönyvbe és szépen elkezdett a súlya is nőni (itthon is mértem és írtam minden este és 1-2 hetente vittem méretni).Aztán késöbb is volt egy két dolog ( még négy 10évnél idősebb(11,12,18,19) gyerekem van( akkor nem ő volt a védőnő) és nem volt soha probléma.
Most a hugomnál vagyunk gondba, ő nehéz helyzetben van, tanácsadáskor v. látogatáskor mondja neki,hogy mutassa meg a befizetett villanyszámlacsekket és leis fogja ellenőrizni, hogy be van-e fizetve.Már tanakodtunk, hogy van-e ehhez joga és mi az ő hatásköre. Ami most felháborított az az, hogy mareggel ahugom nem érezte jól magát (fájt a feje, görcsölt, és pecsételő vér. Be a kórház, vizsgálat, majd infúzió (4-5 hete még lenne vissza).Mivel a védőnő+gyermekvédelmis+még vki.) mentek volna hozzá ha otthon találták volna, a védőnő felhívta. A hugom mondta mia helyzet (vizsgálják, lehet megszül), a védőnő közölte vele, hogy a gyermekvédelmis nem engedi oda haza vinni a kicsit. Ez úgy gondolom, hogy a kismamával szembe elég durva. Mostanra lement két infúzió és osztályon van(sikerült leállítani a fályásokat?)
Azt szeretném tudni milyen hatásköre van a védőnőnek, van-e joga számladolgokat ellenőrizgetni?
Ki dönti el, hogy hazaviheti v. sem a picit?Milyen okok miatt tehetik ezt meg (szeretnénk megelőzni, hogy ez bekövetkezzen), és hova lehet fordulni segítségért? 
Válaszát előre is közsönöm

 

Kedves 

Kedves  Mariann! 
 

Valamennyi apró magvas gyümölcsöt 1 éves kor után el lehet kezdeni adni. Először csak néhány szemet és ha másnap nem tapasztalsz allergiás tüneteket( elsősorban bőr tünet) akkor fokozatosan emelve az adagot kaphatja ezeket a gyümölcsöket,   persze jó alaposan megmosva.  A mézet is kaphatja már, először csak egy virágporból készült mézet( akác, gesztenye), majd  utána jöhet a vegyes virágméz is.  A kristály cukor helyett mindenképpen  a nádcukrot, a barnacukrot, a nyírfacukrot , szőlőcukrot javasolnám.  Különösen a nyírfacukor  bír jó tulajdonságokkal(  nem roncsolja  a fogakat, nem emeli emg a vércukor szintet).  Csokit semmi esetre se kapjon, mert  szorulást okozhat.  Nassolásképpem inkább kölesgolyót, bulátát, vagy friss gyümölcsöt, zöldséget kapjon.  Jót tesz a szorulásnak, nem roncsolja a  fogakat, magas a rost tartalma, rágásra szoktat és még rossz szokás sem alakul ki belőle. " Persze a nagyon néha belefér"   Ha sajtot kapott már és  nem okozott nála sem bőr sem  széklet tünetet ,akkor kaphatja a többi savanyított  tejterméket is. A tehéntejet töményen ( anyatej vagy tápszer helyett) nem célcerű még adni legalább 2 éves korig, nyomokban valamilyen ételhez adva kaphatja.   A   lassú , fokozatos bevezetés  fontos!  Az pedig, hogy a gyerkőc érdeklődik a felnőtt étrend iránt mindenképpen jó, érdemes megkínálni és  lasssan hozzászoktatni a felnőtt ízvilághoz.     Jó étvágyat  és szép együtt töltött napokat kívánok nektek!  Üdvözlettel :  Hegedűs Judit

 

etetes

Kedves Judit!

Kisfiam masfel eves es azt szeretnem kerdezni,hogy mikortol adhato a mez,malna,eper,ribizli,stb.?
Valamint a ferjem tejallergias,emiatt a turot,tejfolt,joghurtot meg nem kezdtem el adni neki,most mar bevezethetem?Sajtot,tojast mar kap egy jo ideje.
Tudom,hogy a cukor nem szukseges,sot...keruljuk is,amennyire lehet(az oszibarack nektarhoz,szilva desszerthez sajnos van hozzaadott cukor,ezt nem tudom kikerulni,mert ezt adnom kell a kisfiamnak,mert nehezen van szeklete ezek nelkul).De most mar nagyon erdeklodik,ha mi eszunk valami "finomsagot".adhatok neki pl. csokit neha?
Valaszat elore is koszonom!
Tisztelettel! Marianna 

 

Kedves  Dya! A  külföldről

Kedves  Dya!

A  külföldről behozott gyümölcsök és zöldségek jelentős részét szállítás közben érlelik meg, emiatt  a vegyszer tartalma jelentős.   Semmiképpen nem javasolnám ezeket a termékeket, még a téli gyümölcsben szegény időszak alatt sem. Válaszd inkább a megbízható  bébiételeket, vagy  a fagyasztott   gyümölcsöt  javasolnám.     A gyümölcsöket, zöldségeket meg kell hámozni, mert a héj nehezen emészthető még a csecsemő számára. A gránátalma aprómagvas, ne add! A rebarbara adható, de nagyon magas a sav tartalma, ezért nem igazán kedvelt növény. A padlizsánt főzelékként megfőzve, vagy megsütve adhatod.   
Üdvözlettel: Hegedűs Judit

 

gyümölcs-zöldség

Kedves Judit!

Azt szeretném kérdezni hogy a 6 hónapos babám étrendjébe  beiktathatom e és ha igen mikor a következő gyümölcs-zöldség féléket illetve van e valami különleges elkészítési módja valamelyiknek!
-Ananász(friss)
-avokádó
-padlizsán(meg kell hámozni?)
-mangó
-és egyéb nem aprómagvas déli gyümölcs
-gránátalama
-Rebarbara(feltéve hogy hozzá jutok a tavasszal)

Ezeket számít mivel kombinálom?Vagy csak izlés dolga?Azt tudom hogy a hasfogó mellé v.mi lazítót is kell adni!
Hirtelen csak ezek jutottak eszembe!

Előre is köszönöma segítségedet! 
   

                                                                       Dya

 

:)

Tisztelt Védőnő!

Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszát és a segítséget!

Üdvözlettel:

Clau23

 

Kedves Klau!   Ha

Kedves Klau!  

Ha gyümölccsel kezdted a hozzátáplálást, akkor most már érdemes lenne  a délelőtti evést kiváltani vele. Tápszer helyett ilyenkor csak gyümölcsöt kapna. 150-200ml között szoktak szívesen elfogadni belőle. ( hozzá szoktatnod a gyümöcshöz már nem kell a babádat, mert ezt már megtetted) Gyümölcsök közül adhatod :alma, körte, szilva, őszibarack,   sárgabarack, meggy, cseresznye, 7 hónapos kor után banán. Arra ügyeljél, hogy a székletet fogó gyümölcshöz mindig keverjél lazító gyümölcsöt( lazít a köte, barack, szilva.A banán és az alma fogja a székletet)  Az üveges bébiételek közül az életkorának megfelelőt lehet adni.  A gyümölcsöt dúsíthatod rizzsel, baba keksszel, instant  zabpehellyel(2/3 gyüm. és 1/ 3 arányban).  ha már szívesen eszi legalább 2 hete a gyümölcsöt akkor el kezdheted a főzelékek adását.   A déli tápszert lehet vele kiváltani.  Elkészítésénél 2/3 rész a  főzelék növény és 1/3rész burgonya. A szorulás miatt nektek az édesburgonyát javasolnám a magas rost tartalma miatt. Érdemesebb inkébb párolni a zöldségeket, mert így jobban megőrzi a vitamin tartalmát. Főzés esetén a főzővízével  érdemes felhígítani és  pépesíteni méz sűrűségűre. ( turmix vagy botmixer) Az első időben adható főzelék növények :  sütőtök, alma, sárgarépa, főzőtök,  meggy, cékla, zeller, spárga, zöldség, brokkoli, paradicsom.   Több főzeléknövényt is érdemes kombinálni egymással, nagyon finom ízű és változatos főzelékeket lehet így készíteni így a babádnak.  Ízesíteni nem kell semmivel.  Komplettálni az elején olivaolajjal és növényi margarinnal lehet( Liga) ,1dl főzelékre 1 mokkás kanál olajat vagy  liga margarint tehetünk.   Én előnyben részesítem az otthon készített ételeket, mert abban benne van a szíves is, de természetesen a készen kapható bébi ételek is jók csak mindig az életkornek megfelelőt kell kiválasztani.  Ha alapanyagot vásárolsz inkább a piacon tedd meg és magyar árút vegyél.  A tejpépekkel kicsit változatosabbá tudod majd tenni az étkezést, de előbb a gyümölccsel és a főzelékkel próbálkozzál.   Remélem sikerült választ adnom, nagyon jó étvágyat kívánok a babádnak, neked meg sok sikert az ételek elkészítéséhez. 

 

Hozzátáplálás

Tisztelt Védőnő!

Segitséget ill.tanácsot szeretnék kérni a hozzátáplálással kapcsolatban.
A kislányom 6 hónapos.
2hónapos koráig tudtam szoptatni és azóta tápszert kap.
Hajlamos sajnos a kemény székletre,sokszor bogyószerű ,igy mi orvos tanácsára 4 hónapos kora után az őszibarackos bébiétellel kezdtünk,majd kapott vegyesen barackos-almásat,sütötököset,sárgabarckosat,burgonya-almásat és legutóbb szilvás-almásat.Elöször egy új izből 3 kanállal adtam neki,majd a többi napon 4-5 kanállal,de akkor már napi kétszer délelött és délután 1-1 szer két étkezés között félidőben,mindegyik izt szereti,és mindig sír,ha elfogy.Adhatnék neki többet is egyszerre?Mennyit?Mikor lehet kiváltani vele egy etetést? Mik jöhetnek ezek után ?Itthon készitett étel mennyivel jobb,mint ezek a bébiételek és mit érdemes saját magam elkésziteni?Hallottam még a különböző izű tejpépekről,viszont azt is mondták,hogy az nagyon hizlal,igy azt eddig nem mertem adni a kislánynak.
Ő most 6580gramm,2850-el született 2 héttel elöbb.

Előre is köszönöm a válaszát:

Clau23

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére