Jelenlegi hely

A lelki egészség világnapja

A világon több mint 450 millió ember szorong, 120 millióan depressziósak. A lelki problémákkal küzdők száma évről évre nő, és ez alól Magyarország sem kivétel. Az egyre romló mentális állapot miatt fontos ráirányítani a figyelmet a lelki betegségekre: október 10-e a lelki egészség világnapja.

A WHO meghatározása alapján az egészség testi, lelki, szociális jóllét – mondta dr. Erdélyi Ágnes a szon.hu-nak adott interjúban. A nagykállói Sántha Kálmán Pszichiátriai Szakkórház orvosigazgatója szerint a lelki működés magában foglalja az egyén személyiségét, társas viselkedését, és azt a képességét, melynek segítségével képes észszerű válaszokat adni az őt érő külső és belső észlelésekre.

A Lelki Egészség Világnapjának célja a figyelemfelkeltés, valamint a pszichiátriai problémákkal élőkhöz kapcsolódó előítéletek elleni harc.

Magyarországon a világnapot rendező szervezetek és szakemberek az ország lakosságának romló mentális állapota miatt tartják fontosnak ráirányítani a figyelmet a lelki betegségekre, amelyek súlyos egészségügyi, szociális és gazdasági problémát jelentenek.

Nem egyforma stressztűrő képességgel születtünk, vannak érzékenyebb, sérülékenyebb emberek, mások ellenállóbbak – fogalmaz dr. Erdélyi Ágnes, a nagykállói Sántha Kálmán Pszichiátriai Szakkórház orvosigazgatója.

Ahhoz, hogy a jóllét elérhető és megtartható legyen, szükségesek a jól működő társas kapcsolatok (család, barátok stb.), mert emelik a lelki harmóniát. Szükség van a pozitív érzelmekre, optimizmusra, elégedettségre, intellektuális erényekre, azaz bölcsességre, kreativitásra, kíváncsiságra és tanulásra, továbbá társas erényekre, empátiára, megfelelő kommunikációra és szociális érzékenységre, mert segítik a lelki egyensúly fennmaradását.

Legyenek életcélok!

Sokan esnek abba a hibába, hogy túlzott elvárásokat fogalmaznak meg, a kudarcot pedig nehezen viselik. – A reális célok kitűzése, az önmegvalósításra törekvés feltétele, hogy ismerjük a bennünk rejlő lehetőségeket.

Aki tisztában van saját képességeivel, az adott helyzetben megfelelő döntéseket tud hozni, képes alkalmazkodni a környezet kihívásaihoz – magyarázza a főorvos, hogyan kerülhetjük el a sikertelenséget, amely akár mentális zavarhoz is vezethet, a lelki betegségek pedig különböző tünetekkel jelentkezhetnek.

Szorongás, alvás- és hangulatzavarok, de előfordul, hogy testi tünetek jelzik, a szervezet egyensúlya megbomlott, pl. fejfájás, gyomorpanaszok, ízületi fájdalmak. Tartós stressz hatására pszichoszomatikus betegségek is kialakulhatnak: magas vérnyomás, gyomorfekély – sorolja a főorvos.

Kérjünk segítséget!

Miként edzhetjük a lelkünket, léphetünk túl a szorongásainkon?

Az önismereten alapuló önelfogadás lehetővé teszi, hogy az egyén reálisan ítélje meg életének történéseit. Tanuljon hibáiból, fejlődjön, és a negatív eseményekből is levonja a megfelelő következményeket. Fontos, hogy legyenek életcélok, melyek a jövő felé mutatnak, de a jelen feladatait is meghatározzák és segítenek a múlt tapasztalatait felhasználni. Az önmegvalósítás fontos eleme a szociális közreműködés, hiszen akkor érzi az egyén, hogy köze van a közösséghez, értelme az életének – tanácsolja Erdélyi Ágnes, s hozzáteszi: ha egyedül nem megy, ne szégyelljünk szakember segítségét kérni!

„Csak az evésben találtam örömet”

Már gyermekkoromban is az evésbe menekültem a problémák elől, a szüleim túlzott elvárásai miatt állandóan kudarcok értek, ami a túlsúlyom miatt a középiskolában csak fokozódott. Egyetlen örömöt az evésben, az édességek szabályos „falásában” találtam – mesélte lapunknak Éva, aki két évvel ezelőtt, a szülei halála után jutott el odáig, hogy szakembertől kérjen segítséget. – Szégyen vagy sem, pszichológushoz jártam – sóhajt Éva. – Hosszú és fájdalmas felismerések vezettek odáig, hogy mára normális embernek érzem magam. Elmúlt az evéskényszerem, megszűntek a testi panaszaim, lefogytam több mint 15 kilót. Néha még hajlamos vagyok a pesszimizmusra, de vannak módszerek, amelyek kihúznak a gödörből, olyan jó lett volna ezeket hamarabb megtanulni.

Forrás: csalad.hu/szon.hu

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére