Jelenlegi hely

Tudtam, hogy egészségesen fogom hazahozni!

„Majd 139 nap után végre hazahozhattuk a mi kis hősünket. Édesanyák, higgyetek! Egyszer a gyermeketekben, az élni akarásában; másodszor a tudományban; harmadszor pedig a ’Csodában’, amit nevezhetünk másnak is, ki miben hisz…”

A koraszületés Magyarországon sokkal több családot érint, mint gondolnánk, aránya 9%, évente közel 8000 baba érkezik korábban, ami váratlan sokk és trauma az érintett a családoknak.  

A koraszülöttek a kórházban speciális ellátást kapnak a  perinatális intenzív centrumokban (PIC). A szülők nem maradnak egyedül, professzionális segítő szolgálat, kiváló szakemberek foglalkoznak velük.


A "PICi füzet nagy segítség" című letölthető kiadványban édesanyák vallanak erről az időszakról:

„Bízz a kicsiben, az orvosokban, nővérekben és magadban, mert közös a cél. Ne gondolj arra, mi lehet, s bár ez nehéz, tanulj meg a napi kis eredményeknek örülni, mert az a picurnak kemény munka ám. Én ezt mondanám az utánunk jövő kis csodák anyukáinak.” (Tárnokiné Illés Dóra)

„Nagyon fontos, hogy higgy benne, érezze, hogy nem adod fel, és Ő is küzdeni fog! Soha ne add fel!” (Ágh Nikoletta)

„Kedves Anyukák! Kitartás, kitartás és még több kitartás. A mi kis hőseink csodákra képesek! A szeretet és a hit átsegít a nehéz perceken, órákon, napokon.” (Farkas Eszter)

Mit tehet ilyenkor az édesanya és mi az, amit csak ő tud megtenni?

Az anya testi közelségénél semmi nem ad többet a koraszülött babának. Amíg ez nem lehetséges, másképpen kell kapcsolatot teremteni a babával: nagyon-nagyon szeretni és ezt elmondani neki, gyógyító, erőt adó anyatejet adni, énekelni és mesélni neki, hogy hallja az anya hangját. A rendszeres érintés, megsimogatás, ölelés vagy a kenguruztatás hatására kiegyensúlyozottabbak lesznek a vitális értékek. A kenguru-módszert sok ország PIC-eiben természetes módon alkalmazzák.

Erről a témáról bővebben a koraszulott.com oldalon olvashatsz, ahol értékes és hasznos információkat találsz az anyatejes táplásáról, a kenguru módszerről, a védőoltásokról, a hazaérkezés körüli teendőkről, ill. itt találsz hasznos és fontos linkeket is.

- Információs portálok a fejlesztésekről és a speciális fejlesztések elérhetőségei:
http://www.koraszulott.com/linkgyujtemeny.html

- Koraszülött babák szüleinek Facebook csoportja:
https://www.facebook.com/groups/koratapasztalat/

- Koraszülött babák szakértői csoport a Facebook-on:
https://www.facebook.com/groups/koraszakik/

Mik a kockázati tényezői a koraszülésnek? Milyen nehézségekkel küzdenek a korababák szülei?
Földvári Nagy Zsuzsannát, a Koraszülöttekért Országos Egyesület (KORE) elnökét kérdeztük.

Milyen kisbabákat nevezünk koraszülöttnek?

A 37. hét előtt és a 2500 gr alatt született újszülötteket nevezzük koraszülöttnek.

Mik a koraszülés kockázati tényezői és megelőzhető-e a koraszülés?

Ha a koraszülést szemléltetni szeretnénk, akkor a kör három részből állna: egy rész az anyai magzati betegségek, rendellenességek, a második a rossz szociokulturális háttér (a gazdasági és a higiénés körülmények, az iskolázottság állapota, elhízottság és az alultápláltság, az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés aránya), a harmadiknál pedig nincs ok, indok, mert nem derül ki a koraszülés oka. 

S ha már előbb érkezett a baba, mit tehet a közvetlen környezet, a család? Mennyivel más egy ilyen baba érkezése a családba?

Elfogadás, segítő, meghallgató attitűd az, ami segíti a hirtelen ebbe az élethelyzetbe kerülő szülőpárt. Mindenki egy boldog várandósságot szeretne, óriási pocakkal, vízben, labdán vajúdással, ezzel szemben más a helyzet: sürgősségi császár és koraszülött intenzív osztály óriási traumát jelent a szülőknek.

Milyen nehézségekkel kell szembenéznie egy párnak, édesanyának, ha kora babája születik?

Az önváddal, a kétségbeeséssel, a rettegéssel, a bizonytalansággal, a kórházi osztályhoz való alkalmazkodással. A családbarát koraszülött ellátás sokban segíti a szülőpárt abban, hogy kompetensnek érezzék magukat a gyermekükkel kapcsolatban. 

Ha korán érkezik a baba, a szülők kitől kaphatnak segítséget? Milyen fejlesztési lehetőségek és támogatások közül választhatnak?

A határozott véleményem az, hogy ma Magyarországon akkor tud tökéletesen megvalósulni a koraifejlesztés, ha a szülő agilis, menedzseli a gyermekét és ehhez megfelelő anyagi háttérrel rendelkezik. A hátrányos helyzetű régiókban élők sokkal nehezebb helyzetben vannak minden szempontból. Nagyon erősen hiszek a szülői edukációban! 

Az egyesületük mivel foglalkozik?

Az egyesületünk csak szülőkből áll, önkéntes, érintett szülőkből. A sorstársainknak szeretnénk segíteni, hogy nekik könnyebb legyen az az út, amit mi már megtettünk. A KORE nagyon sokat tett azért, hogy felhívja a  társadalom figyelmét a koraszülés komplex problémakörére. 

Mire szeretnék felhívni a figyelmet a világnapon?

A koraszülött gyermeket (gyermekeket) nevelő családokra, mert nagyon sokan vagyunk! Hallatjuk a hangunk.

Köszönöm a beszélgetést és sok sikert kívánok a munkájukhoz!

Halász Kinga, Budapestimami

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére