Jelenlegi hely

Ha összedől a világunk, építsünk egy újat! A koronavírus-krízis, mint lehetőség?

A Koronavírus megjelenése valóban krízishelyzetet teremt számunkra? Nem lehetne valahogy csavarni rajta, hogy valami pozitívot is hozzon nekünk?

Néma sajnálkozás messzi országok súlyos tragédiái okán, egyszer csak észrevétlenül egyik napról a másikra megváltozik a mi életünk is, bár még messze nem vagyunk a helyzet mélyén, érezni már most, hogy innentől minden más lesz, minden megváltozik, még akkor is, ha túl leszünk rajta, mert túl leszünk rajta!

Sikítani tudnánk, őrjöngeni és torkaszakadtából az égre kiáltani, hogy - elég, vissza akarjuk kapni a régi életünket!

De az, ahogy idáig éltünk, biztos, hogy jó volt? Rohantunk, kapkodtunk, futtában hallgattuk meg egymást, mégis órákat szenteltünk a Facebookos fél ismerőseinknek, állva bekaptunk pár falatot, de leginkább valami gyorsat és egészségtelent, folyton emaileztünk, és mégis százasával álltak az olvasatlan leveleink, ezer féle dolgot csináltunk, és ezerfelé rohantunk, szétszakadva a különóra - háztartás - férj - szüleink - barátaink és önmagunk körforgásában.

Esetleg észrevennénk, hogy kaptunk egy lehetőséget is a pánik mellé? A hétköznapi rutin nyomásának körforgásából léphetünk ki, lehet hihetetlenül hangzik a poszttraumás növekedés, de nekünk is sikerülhet!

Ha összedől a világunk, építsünk egy újat!

Fogadjátok szeretettel Csernák Krisztina Pszichológus, Egészségszakpszichológus-jelölt, Gyászfeldolgozás Módszer Specialista gondolatait a Koronavírus idején.

Krízisnek nevezzük azt a helyzetet, mikor kénytelenek vagyunk a lélektani egyensúlyunkat veszélyeztető, legtöbbször kívülről érkező, váratlan, fenyegető körülményekkel szembenézni; ugyanakkor a fennálló helyzetet szokásos problémamegoldó eszközeinkkel sem elkerülni, sem megoldani nem tudjuk (Caplan).

A Koronavírus megjelenése egyértelműen ilyen krízishelyzetet teremtett számunkra.

A krízisállapot kialakulását megelőző első reakciónk akár egyszerű hárítás is lehetett: nem vettünk tudomást róla (negligálás), esetleg tagadtuk, vagy bagatellizáltuk a kialakult helyzetet. Az iskolák bezárásáról szóló bejelentés és a korlátozó intézkedések sokasága viszont laza elhárító mechanizmusainkat már-már pánikká billentette át!

Fontos szerepünk van-e pánikállapot minél higgadtabb kezelésében. Pozitív kimenetel esetén ugyanis megküzdési palettánk újabb eszközzel bővül, személyiségfejlődésünk magasabb szintre lép, egyensúlyunk helyre áll.

Mégis, mik lehetnek a koronavírus-krízis pozitív hozadékai most, mikor a helyzet kellős közepében vagyunk?

  • Fokozódik az egymásra odafigyelés, az empátia és tolerancia mind társadalmi tekintetben, mind a családok szintjén, ahol jelentősen megnövekszik az együtt töltött idő is.
  • Alapvető fontosságúvá válik a testi higiénia. Akár életre szóló mintát és stratégiát adhatunk ezekben a napokban gyermekeinknek a tisztálkodást tekintve.
  • A fókusz testünkre kerül: kiemelt szerepet annak egészségi állapota, jól-léte, gondozása.
  • Esélyünk van mérlegre tenni, életünkben melyek a fontos, és kevésbé fontos szükségletek. Megtanulhatjuk elengedni a sallangokat.
  • Képesek lehetünk eldifferenciálni, mik a valós hírek, s melyek a pánikkeltő, kamu csatornák.
  • Megerősödhet bennünk a hit, hogy jobbra fordulnak a dolgok, és képessé válhatunk a remény megtartására, és az egymásnak való támasz biztosítására is.

Ha mindezekkel a sarokkövekkel jól birkózunk meg átélhetjük a Poszttraumás növekedés jelenségét, és az alábbi dimenziók mentén életünk gyökeresen megváltozhat: jobban megbecsüljük az életet, kapcsolataink száma és szorossága nő, átértékelődik az életünk mind az anyagi javak, mind a prioritások, mind a spiritualitás terén.

Kívánom, hogy így legyen!

Csernák Krisztina

Egészségszakpszichológus-jelölt
Gyászfeldolgozás Módszer Specialista
Facebook oldal

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az évrendező füzet segít rendet tenni az életedben

Évrendező munkafüzet 2024/2025: zárd le az előzőt és tervezd meg az újat!

Zárd le 2024-et. Tervezd meg 2025-öt. Az évrendező segít. Egy zseniális találmány, hogy 2025 végre a Te éved legyen!
Csendes szilveszter: Tippek otthoni kikapcsolódáshoz, ha nem szereted a nagy csapatós bulikat

Csendes szilveszter: Tippek otthoni kikapcsolódáshoz, ha nem szereted a nagy csapatós bulikat

Szilveszter éjszakája sokaknak a nagy bulikról, a hangos mulatságról és a pezsgőről szól, de nem mindenki vágyik ilyen nyüzsgésre. Ha inkább egy meghitt, pihentető estét szeretnél otthon tölteni a családdal, nagyszülőkkel vagy épp kettesben ez az írás pont neked szól. Összegyűjtöttünk néhány inspiráló ötletet, hogy az évbúcsúztató otthon is emlékezetes legyen.
Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére