Jelenlegi hely

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 

Az élő adventi kalendáriumok hagyománya

Advent időszakában élő adventi kalendárium ablakok nyílnak az ország számos településén. A kezdeményezés lényege, hogy december 1-je és 24-e között minden nap más háznál díszítenek fel az ott lakók egy ablakot úgy, hogy az ünnepi díszek mellett szerepeljen az aznapi dátumot jelző szám is.

Így minden este újabb feldíszített ablak borul ünnepi fénybe egészen Szentestéig, mintha az adventi naptár ablakait nyitnánk ki.

Az ablakdíszítők között a napokat sorsolás útján osztják ki. 

Először Solymáron, 2016-ban nyíltak ki a Világító adventi kelendárium ablakai, azóta a népszerű kezdeményezéshez több száz település is csatlakozott. Az adventi készülődésben bárki részt vehet, csak arról kell gondoskodni, hogy ki legyen világítva a feldíszített, utcáról jól látható ablak egészen Szentestéig.

Helyi szervezőre is szükség van, aki egy közösségi felületen - általában Facebook csoportban vagy eseményben - minden nap felteszi, hol található az aktuális kinyíló ablak. Az ablakokról készült fotókat is ide töltik fel. Montázst is szoktak készíteni a sok szép ablakképből.

Egyes helyeken nem árulják el előre, hanem meglepetés az ablakok helye, ezt a "számvadászok" keresik meg minden este a városban/faluban sétálva. Máshol pedig a település apraja-nagyja összegyűlik az aznapi világító ablak előtt.

Egyes helyeken az is szokás, hogy az ablakdíszítők egy-két karácsonyfadíszt is kiakasztanak a kerítésükre, amit a számvadászok elvisznek településük karácsonyfájára.

Ötletek a dekorációhoz

A legegyszerűbbtől a kreatív megoldásokig sokféle díszítés lehetséges. Néhány tipp:

  • üvegfestéssel képek, minták rajzolása
  • a krétafilcet a gyerekek is kipróbálhatják 
  • papírból kivágott csillagok, hópelyhek, fenyőfák, téli táj, házikók, hóember
  • sziluettek hátulról megvilágítva
  • karácsonyfadíszek, ágakra akasztott kisebb figurák, gömbök, angyalkák
  • karácsonyi feliratok
  • mézeskalács figurák

Közösségi élmény

A tapasztalatok szerint kicsik és nagyok is örömmel vesznek részt ebben a "játékban." Az ablakdíszítők izgatottan készülnek, a számvadászok és a lakók pedig kíváncsian keresik a feldíszített ablakokat a csendes esti séta közben. Több helyen sütivel, teával várják a vendégeket, vagy a ház elé tesznek egy tálca mézeskalácsot.

Napjainkban talán még nagyobb szükség van az ilyen lélekfrissítő, közösségépítő kezdeményezésre, ami örömet és reményt ad!

Nálatok még nincs ilyen szokás? Ha kedvet kaptál hozzá, kezdeményezd a szervezést!

ORSZÁGOS ADVENTI ABLAKOK TÉRKÉPE 2024

További infó

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére