Jelenlegi hely

Hárslevél alakú Gyuri bácsi megújult gyógynövénykertje Bükkszentkereszten

A bükki füvesember gyógynövénykertje tavaly nyitotta meg kapuját. A hársfalevél mintázatú kertben látogatóközpont, több mint 150 féle gyógynövény, levendulákból formázott labirintus és természetbarát játszótér is található.

Szabó Gyuri bácsi első gyógynövénykertje Bükkszentkereszt határában – Miskolctól 17 km-re – az ezredfordulón jött létre abból a célból, hogy megőrizze a lassan feledésbe merülő népi gyógyászat növényeit.

A bükki füvesember gyógynövényei és teái sokféle betegségre jelentenek gyógyírt. Az országszerte ismert kertben, melyet évente több ezer látogató keres fel napjainkban is, hasznos és érdekes oktató-nevelő munka folyik.

A nagy érdeklődésnek köszönhetően azonban ez a kert kicsinek bizonyult, és egyre nagyobb volt az igény a bővítésre, új szórakoztató és kényelmi funkciók létrehozására. Ám ami elkészült, az már nemcsak egy kert, hanem egy komplex látogatóközpont: filagória, gyógynövényes labirintus, mosdó és parkoló is van benne.

A kolostorkertek és az ősi magyar gyógyítás hagyományait felelevenítő kert igazi kuriózum, amely Lopes-Szabó Zsuzsa, fitoterapeuta fantáziáját dicséri. A megújult kert 2020-ban nyitotta meg kapuját.

Vissza a természethez!

„A kert éltető alapeleme a növény, ezért választottuk alapstruktúrájának egy hárslevél szív alakú rajzolatát, amelyben az ösvények és utak a hárslevél erezetének mintáit és szélét formázzák. Miért épp a hárs? Sokan nem tudják, hogy a hárs a szeretet fája és szimbóluma, másrészt fontos gyógynövényünk is.

Nemcsak virágát használjuk náthás tünetek és láz csillapítására, hanem eleink a hársfát elégetve jutottak a gyógyító orvosi szénhez is, a hársméz szintén gyógyító hatású, és a hársfának talán a legszebb a levele” – mutatja be a kertet Gyuri bácsi lánya, Zsuzsa és hozzáteszi, hogy a kert formája igazán madártávlatból mutatja meg magát.

A jellegzetes bükki parasztházak hangulatát idézi a fogadóépület, innen egy levendulákból formázott labirintus vezet a gyógynövénykertbe. A kert közepén egy filagória áll. Ez egy pihenőtér és egyben az előadások, a beszélgetések tere is.

A gyógynövényekkel való ismerkedést nem lehet elég korán kezdeni, ezért a kert északi végében kialakítottak egy teret kifejezetten a gyerekek számára. Itt a természetbarát játszótér mellett egy oktatótér is van, amiben a kicsik méretéhez igazodó magaságyások között, kanyargós utakkal szabdalt területen szaladgálhatnak a gyerekek és egy vezető segítségével közelről szemlélhetik, szagolhatják vagy ízlelhetik meg a gyógynövényeket.

A kertet sövények, fák és cserjék védik, veszik körbe, élőhelyet biztosítva a madaraknak, apró állatoknak. A hársfalevél alakú ágyásokban pedig a legismertebb gyógynövények kaptak helyet. A kertben közel 150 féle növény, összesen több mint 21.000 példány található.

A kert nyitvatartása

A kert a gyógynövények szempontjából aktív időszakban, azaz május 14-től szeptember 30-ig várja vendégeit, minden nap 9:30–17:30 óráig.

Vezetett kertlátogatásra előzetes online jelentkezés szükséges, a vezetett kertlátogatás az 1 napos és 3 napos gyógynövényismereti túrák keretén belül lehetséges és a meghirdetett túraidőpontok közül lehet választani. A túrán lehetőség van csak a kert meglátogatására.

Belépőjegy árak:

  • felnőtt jegy vezetés nélkül: 1.200 Ft
  • felnőtt jegy vezetéssel: 1.700 Ft (előre be kell jelentkezni)
  • diák, nyugdíjas, pedagógus jegy: 1000 Ft
  • családi jegy (2 felnőtt + 2 gyerek): 3.600 Ft
  • 6 év alatti gyermek: a belépés ingyenes
  • nagycsaládos (2 felnőtt + min. 3 gyerek): a belépés ingyenes
  • iskoláknak, tanári felügyelettel: a belépés ingyenes

Megközelítés:

Bükkszentkereszten, a falu főutcájából, a Kossuth utcából a Közösségi háznál nyílik a Béke utca. Ezen elindulva az első lehetőségnél, a Rákóczi utcánál jobbra kell kanyarodni. A Rákóczi utcán meredeken felfelé vezet az út. Azon a harmadik elágazásnál balra elfordulva, továbbra is felfelé haladva érünk a kerthez.

Forrás

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére