Jelenlegi hely

Egyszer használatos műanyag evőeszköz, tányér, szívószál és csomagolóanyagok, júliustól agyő!

Az idei Műanyagmentes Július szép nyitánya lesz, hogy egy sor egyszer használatos, valamint néhány egyéb műanyag termék forgalomba hozatalának tiltását rendelte el a kormány.

Tilos lesz a második félévtől bizonyos egyszer használatos műanyagtermékek, továbbá oxidatív úton lebomló műanyagból készült termékek forgalomba hozatala - jelent meg az erről szóló kormányrendelet a Magyar Közlönyben.

Milyen műanyag marad ki júliustól az életünkből?

A 301/2021. (VI. 1.) Korm. rendelet értelmében július 1-jétől tilos forgalomba hozni olyan egyszer használatos műanyag termékeket, továbbá oxidatív úton lebomló műanyagból készült terméket, mint

  • Fültisztító pálcika;
  • Evőeszköz (villa, kés, kanál, evőpálcika);
  • Tányér;
  • Szívószál;
  • Italkeverő pálcika;
  • Léggömbökhöz – kivéve az ipari vagy más foglalkozásszerű felhasználásra szánt ballonokat, valaminta fogyasztók számára nem értékesített alkalmazásokat – rögzítendő és azokat tartó pálca, beleértve a léggömböt a pálcához rögzítő szerkezetet;
  • Expandált polisztirolból készült ételtároló edény, azaz ételtartó, különösen doboz tetővel vagy anélkül, amely olyan étel tárolására szolgál, amely azonnal fogyasztható helyben vagy elvitelre, illetve fogyasztása általában az edényből történik, vagy készételként fogyasztható, azaz további elkészítést, különösen főzést, forralást vagy melegítést nem igényel, beleértve különösen a gyorsételekhez vagy egyéb készételekhez használt ételtároló edényt, kivéve az italtárolót, tányért és tasakot, valamint az ételt tartalmazó csomagolást;
  • Expandált polisztirolból készült italtároló, beleértve a kupakját és a fedelét is;

  • Expandált polisztirolból készült italtartó pohár, beleértve annak tetejét és fedelét is;
  • Könnyű műanyag hordtasak forgalomba hozatala, amelynek falvastagsága 15 mikron feletti, a biológiailag lebomló műanyagból készült kivételével;
  • Oxidatív úton lebomló műanyagtermékek (ezek olyan adalékanyagokat tartalmazó műanyagok, amelyek oxidáció révén a műanyag mikroméretű részecskékre történő széttöredezését vagy kémiai lebontását idézik elő).

Jogos a kérdés a vegyész végzettséggel nem rendelkező fogyasztók részéről, mi is az az expandált polisztirol?

Az a klasszikussá vált ételszállító doboz, mely mint a műanyag tejszínhab, öleli körbe félig olvadtan a forrón belerakott ételeinket. Igen, ez:

2023. január 1-ig kapott haladékot a nem expandált polisztirolból készült italtartó pohár, azután ennek is tilos lesz a forgalomba hozatala.

Bizonyos termékekre a rendelet hatálya nem terjed ki, így például a kisgyermekeknek készült poharakra vagy az orvostechnikai eszközként használatos szívószálakra és pálcikákra.

A Nebih oldalán található Nagy Miklós, a Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség főtitkárának nagyon részletes elemzése az európai és magyar szabályozás különbségeiről, a felmerülő kérdésekről és alternatívákról, ITT olvasható.

Jogos sokunkban a kérdés, hogyan tovább otthon, háztartási szinten?

Rengeteg alternatíva van, de valjuk be, sem az otthoni készleteket nem szeretnénk azonnal a kukákba dobni, sem a váltás nem olyan könnyű. A Debrecenimami 15 részes sorozatában részletesen végigveszi a betiltott műanyagok helyett alkalmazható környezettudatos alternatívákat:

  • Ötleteink a szívószálra ITT
  • A fültisztító pálcikára ITT
  • A reklámtáskákra ITT
  • A műanyag palackra ITT
  • Az eldobható pohárra ITT
A teljes 15 lépéses műanyagmentes életmódváltás cikkeit ITT találod!

ADL - Debrecenimami

Forrás: hu.depositphotos.com; Pexels / Uriel-Mont, Magda Ehlers

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére