Jelenlegi hely

Betlehemi láng - ragyogjon a Ti otthonaitokban is!

Megérkezett Magyarország több településére is a Betlehemi Születés-bazilika örökmécseséről származó láng, hogy a magyar családok otthonába is békét és összetartozást hozzon.

De mi is ez a hagyomány?

A Betlehemi láng története a 11. századig nyúlik vissza, II. Orbán pápa felhívására fiatal lovagok indultak Betlehembe, hogy a reményt jelképező lángot elhozzák városukba, Firenzébe. 3 év után, 1099-ben tértek vissza, amit a pápa már nem élt meg. A lángot a város katedrálisában helyezték el, hogy a város lakói elvihessék otthonaikba. Ez volt a középkor első és utolsó békelángja, amelyet egyenesen Krisztus szülőhelyéről hoztak.

A láng újkori története Linz város egyik televíziós műsorának alkotóihoz kötődik, akik 1986-ban ezzel próbálták a társadalom figyelmét felhívni egy sérült gyerekek megsegítésére szervezett redezvényre. Az 1986-os évet az ENSZ a béke évének nyilvánította, így a Betlehemből származó láng a béke jelképévé vált, mely karácsony estéjén betöltik az otthonokat.

A láng terjesztését idővel átvették az osztrák cserkészek, akik azóta is minden évben gondoskodnak róla. Évről évre Bécsből rendszerint egy-egy "különleges" (fogyatékkal élő) gyermek indul Jézus születésének helyszínére, hogy a betlehemi barlang helyén épült Születés Bazilikában található örökmécsesből lángot vegyen. A lángot lámpásba zárva hozzák repülővel Bécsbe, ahol egy nagyszabású ökumenikus ünnepség keretében veszik át az egyes országok, nemzetek cserkészküldöttségei. Ezt követően a Betlehemi Láng szállítása speciális lámpákkal és örökmécsesekkel történik, a legváltozatosabb módon: autóval, autóbusszal, vonattal, kerékpárral vagy akár gyalog is szállítják, s adják kézről-kézre a cserkészek, hogy elvigyék otthonainkba, hogy ott karácsonyig folyamatosan égjen. Az otthonokban fénylő „betlehemi láng“ imádságra hívó jelenléte összeköti a magyar családokat a világ különböző pontjain élő keresztényekkel, és elmélyíti az adventi előkészület lelkületét.
A békelángot az előző években eljuttatták Ferenc, XVI. Benedek és II. János Pál pápáknak és sok állam- és kormányfőnek.

A korábban a világjárvány a Betlehemi láng útját is átírta, de a pandémia sem állhatta útját a láng Európában és a világban való elterjedésének. A közel-keleti helyzet miatt az idén biztonsági okokból nem lehetett közvetlebül Betlehemből hozni a lángot. Talán első alkalommal az idén, a 2023-ban meggyújtott lángot hordozzák szét a világban, amit az osztrák cserkész-lányok őriztek meg a steyri Christkindl zarándoktemplomban. Eredetileg 2023-ban tizenkét éves Pillar Jarayseh gyújtott meg Betlehemben, Jézus születése barlangjában, és repülővel hozták Bécsbe. Az idén, a Christkindl zarándoktemplomban, a Gmunden melletti Gschwandtból származó kilencéves Matthias vette át az idei békelángot és vitte Bécsbe, ahol a lángot ünnepélyesen ádadták a cserkészeknek, akik Európa minden szegletébe eljuttatják.

  

Matthias a lángot a Bécsi Fogadalmi Temploma vitte, ahol december 14-éln mintegy 1500, Európa különböző országaiból érkező cserkész jelenlétében indult újra útjára a láng.  A nemzetek gyertyájának meggyújtása alatt az adott ország cserkészei imádkoztak.  A magyar gyertya meggyújtása az 1óra 1 perctől látható. 

https://www.youtube.com/live/FjxffkHWpws?si=a-EKr424D52KLtRp


 

 A Magyar Cserkészszövetség december 15-én a Budakeszi Metodista templomban tartotta a láng központi átadó ünnepségét, ahonnét a szélrózsa minden irányába vitték tovább.  A láng utazása közben az egyes vasútállomásokon (is) a cserkészek lámpásaikkal már átvették a lángot és a láng megkezdte útját az országban.  A magyar cserkészek aztán szállították tovább a velünk szomszédos országok határátkelőihez, hogy a láng továbbterjedhessen. 

 

A lángot - szokásosan - elvitték a Parlamentbe és több minisztériumba is.

 

 

A Betlehemi Békeláng megérkezett Kárpátaljára és Erdélybe is. A beregsurányi határátkelőn adta át Tanczár Gergely vezetőtiszt (aki egyenesen Bécsből vitte) december 15-én Tominec Mihálynak, a beregszászi cserkészcsapat parancsnokának. Erdélybe, Kolozsvárra is elvitték a Háromszéki cserkészek, akik a  Kolozsvári Református Kollégium karácsonyi koncertjén fogják átadni a jelenlevőknek.

 

Éljünk a lehetőséggel, fogadjuk be a betlehemi láng fényét, melegét otthonunkba, hogy átjárja életünket.

Az elmúlt napokban sok-sok magyar város polgármestere, temploma fogadta a lángot, sok helyen erről gyújtották meg az adventi koszorú gyertyájit. A Szombathelyimami otthonába advent 4. vasárnapján érkezik majd meg a láng - melyet féltve fogunk óvni - biztos, ami biztos, 2 lámpásban is őrizzük minden évben, hogy karácsony este valóban a betlehemi barlang fénye ragyoghassa be otthonunkat.

 

Bíztatlak, keresd meg lakóhelyeden a cserkészeket, templomokat, hogy Te is hazavihesd a lángot!

Összeállította:
Vizaverné Horváth Zsófia
Szombathelyimami, egykori cserkész segédtiszt

Források és fényképek
Magyar Betlehemi Békeláng fb oldala
mti.hu

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
szilveszter

10 jó tanács az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, babonák

Az újévi szokások nem változtak az idők folyamán még mindig úgy tarják: ”amilyen az újév napja, olyan lesz az egész esztendő is”.
Szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Jó tanácsok az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Az év utolsó napjához és éjjeléhez, illetve január elsejéhez számos szilveszteri népszokás és babona társul. Ezek közül csemegéztünk és összeszedtünk neked 21 újévi hagyományt és hiedelmet – nehogy valamit elfelejts vagy valamiből kimaradj!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére