Jelenlegi hely

Társasjáték – időtálló ajándék minden korosztálynak

5+1 tipp társasozáshoz!

Az ünnepek közeledtével egyre gyakrabban gondolkodunk el azon, mivel is lepjük meg gyermekeinket. A digitális világ elárasztotta már a gyerekszobát is: elemes, zenélő, távirányítós, tableten vagy számítógépen futtatható játékok széles kínálatába botlunk mindenütt. De vajon biztosan jó ez az irány?

Természetesen a kor kihívásainak meg kell felelni, fontos, hogy a gyermek ne váljon digitálisan írástudatlan felnőtté. Ugyanakkor fontos szem előtt tartanunk, hogy (amint azt már több kutatás is bizonyította) a gyermekek megfelelő testi, szellemi fejlődéséhez elengedhetetlen a szó hagyományos értelmében vett játék.

Keller&Mayer társasjátékok

„Nekünk van erre a kérdésre egy olyan válaszunk, amelynek helyességét az idő igazolta: a társasjátékok. Ezek ugyanis sok más előnyük mellett fejlesztik a kommunikációs készséget, erősítik a társas kapcsolatokat, s ez különösen fontos óvodás, kisiskolás korban”  – fogalmaz Kellermayer Sándor, a legsikeresebb magyar társasjáték-kiadó, a Keller & Mayer egyik vezetője. A cég alapvető felismerése szerint már gyermekkorban ki lehet alakítani a közös játék iránti igényt. Ezért kezdtek el foglalkozni klasszikus, táblás társasjátékok és fejlesztő játékok készítésével, s mindezt olyan sikerrel, hogy ami egykor hobbinak indult, az mára komoly üzletté vált.

„Annak idején felismertük, hogy azért zuhan a társasjátékok népszerűsége, mert a boltokban vagy nagyon jó minőségű ám drága külföldi játékok sorakoztak a polcokon, vagy elavult témájú, a mai gyerekeknek sokszor semmit sem mondó és alacsony színvonalon kivitelezett játékokat lehetett találni” – mondja Kellermayer Sándor a kezdetekről.

Ezért a Keller & Mayer azt tűzte zászlajára, hogy Magyarországon készítsen olyan társasokat, amelyek nemcsak minőségükkel, de tartalmuknál fogva is alkalmasak a magyar közönség megnyerésére. A „Játszva megismerjük…” sorozat sikerei után így születtek meg a cég legnépszerűbb játékai, amelyek főhősei a magyar gyerekek kedvenc mesehősei: Boribon, Kippkopp, Bogyó és Babóca meg a többiek. Minden magyar óvodás ismeri őket, s ez garantálja, hogy a társasok újra bevonulnak a magyar családok karácsonyi kívánságlistáira.

Keller&Mayer társasjátékok

„A második világháború utáni években, amikor gyerek voltam, a társasjátékok nagyon fontos részét jelentették az életünknek” – magyarázza Marék Veronika, a Kockásfülű Nyúl, Kippkopp, a gesztenyegyerek valamint Annipanni és Boribon figuráinak megalkotója, rajzolója és a róluk szóló könyvek írója, aki ma a Keller&Mayer számos társasjátékának ihletadója is.

Nem véletlen, hogy az 1937-ben született írónő szinte azonnal igent mondott Kellermayer Sándornak, aki 2009 táján azzal fordult hozzá, hogy néhány mesefigurája főszereplésével szívesen készítenének társasjátékokat. „Már gyermekkoromban is alkottam néhány társast, egyszóval nem áll tőlem egyáltalán távol ez a terület” – hangsúlyozza az írónő.

A kiadó egyik legnagyobb sikere a Boribon autózik című játék, amely az írónő hasoncímű könyvére épül. Boribon történetei a 3-5 éves korosztálynak szólnak: a játékmackó gazdájával, Annipannival és barátaikkal él meg különféle kalandokat. Marék Veronika mellett a Keller & Mayer szerzői még Berg Judit, a Rumini figura alkotója, illetve Bartos Erika, aki a közkedvelt Bogyó és Babóca világgal lopta be magát a bölcsis-ovis korosztály szívébe.

A kiadó nagyon komolyan veszi felelősségét a gyermekek nevelésében. Óvodai konferenciákra járnak, a fejlesztés fázisába gyakran bevonnak gyakorló óvodapedagógusokat, kisgyermekes szülőket, gyermekpszichológusokat. „Sok fontos, érdemleges észrevételt kapunk, és ezek folyamatosan beépülnek a játékainkba”.

A társasjátékok végső megjelenésében nagy szerepet kapnak maguk a gyerekek is, akik ízlésvilága meglepően hasonló, ám korosztályonként változik. „Egyszer teszteltem egy bogár rajzát gyerekeken, hogy nekik melyik tetszik jobban, és a két évesek mind ugyanazt választották a tizenkettőből. A nagyobbak viszont egy másik változatot kedveltek, de a második helyen náluk is a kétévesek által választott bogár szerepelt” – meséli az illusztrátor.

A végső döntést egy-egy játékról persze a gyerekek mondják ki. A legkomolyabb próbának a Keller & Mayer játékai az óvodákban vannak kitéve, ahol sokszor éveken át naponta nyűvik őket. „Számunkra ezért éppen az a legfontosabb visszajelzés, amit a gyerekintézményektől, maguktól az óvónőktől, vezetőktől kapunk. És mivel ez túlnyomó részt pozitív, örömmel megyünk tovább ezen az úton” – foglalja keretbe stratégiájukat Kellermayer Sándor.

Keller&Mayer társasjátékok

5+1 tipp társasozáshoz

1. Vegyük figyelembe a gyermekek életkorát!

Talán a legfontosabb kérdés: mennyi idős a gyerkőc, illetve milyen fejlettségi szinten áll? Különböző korú gyerekek, például testvérek vagy vegyes óvodai csoport esetén célszerű úgy választani, hogy a játék mindenki számára élvezhető legyen. Társasozni akár már 2-3 éves kortól lehet! Mindig tartsuk azonban szem előtt, hogy a játék ne nyúljon túl hosszúra.

 

2. Játsszunk együtt!

A gyermekeinkkel töltött minőségi idő felbecsülhetetlen értékű! Fontos, hogy az új játék szabályait elmagyarázzuk, jelen legyünk az első néhány játszmánál, hogy az esetleges félreértéseket, bizonytalanságokat tisztázhassuk. Rengeteg olyan családi társasjáték van a piacon, amely szórakoztató kikapcsolódás lehet a család minden tagjának!

 

3. Tartsuk be a szabályokat!

A Keller&Mayer társasjátékok szabályai rövidek, tömörek, könnyen érthetőek, így biztosítva azt, hogy a legkisebbek is megjegyezhessék és követhessék azokat. Felnőttként mutassunk példát a szabályok betartásával, és ösztönözzük erre gyermekünket is! Persze mi, felnőttek lehetünk kicsit „ügyetlenebbek”…

 

4. Készüljünk az óvodára, iskolára társasjátékkal!

A társasokban számtalan észrevétlenül fejlesztő mozzanat van: erőteljesen koncentrálnunk kell, akárcsak a kis elsősnek az iskolában. Gyakorolhatjuk a számolást (Mennyit dobtál? Lépj annyit!), az irányokat (előre, hátra, balra, jobbra, előtte, mögötte), a táblán való tájékozódást, a türelmet, hiszen ki kell várni, míg újra ránk kerül a sor… Figyelnünk kell társaink lépéseit, és gyorsan reagálni azokra. Gyakori, hogy stratégiát kell alkotnunk, ha nyerni szeretnénk; mégis lehet, hogy a végén az nyer, aki a szerencsére bízta magát.

 

5. Fejlesszük a szociális készségeit!

A társasozás során játékosan sajátíthatja el a gyermek a társas kapcsolatok, a versenyhelyzetek és az együttműködés során szükséges viselkedésmintákat. Ez különösen hasznos lehet akkor, ha a gyermekünk introvertált, zárkózott személyiség, hiszen a játék során folyamatos kommunikációra van szükség. Ma már elérhetőek olyan kooperatív jellegű társasjátékok, ahol versengés helyett minden játékos egy célért küzd.

 

+1 Most családi társasjáték-csomagot nyerhetsz!

Levél a Jézuskának című játékunk keretében most számos szuper ajándék mellett tiéd lehet egy ajándékcsomag a legújabb Keller&Mayer családi társasjátékokból (Boribon autózik, Mókuskaland, Túl az óperencián). Ha szívesen a fa alá tennéd, ide kattintva játszhatsz velünk!

 

 

További információ: www.kelleresmayer.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére