Jelenlegi hely

Ne féljünk a köldökcsonk ápolásától!

A köldökzsinóron keresztül jut az éltető táplálékhoz és levegőhöz a magzat, amely a születést követően elveszíti korábbi fontos szerepét. Születéskor a köldökzsinórra csatot raknak, majd a köldökzsinórt elvágják, az ezután maradó rész a köldökcsonk. Elvágását követően a gyógyulásig a megmaradt csonkkal még akad egy kis teendőnk.

Miért kell csatot tenni, elkötni a köldököt?

Ha nem szorítjuk le a köldökben található két artériát és egy vénát, a gyerek elvérezne.

Fotó: pexels/Vidal-Balielo-jr

Hogyan ápoljuk a köldökcsonkot?

A köldökcsonk a születést követő átlagosan 5-10 napon belül magától leesik.

Addig is a legfontosabb, hogy a területet tartsuk tisztán és szárazon! Ez által a seb gyorsan és zavartalanul gyógyulhat, a csonkot borító varr pedig véd a kórokozóktól.

Mivel a nedvesség által felpuhult területen nagyobb esélyel történhet fertőzés, lehetőség szerint a csonkot az első napokban ne érje víz!

  • Ne féljünk a fürdetéstől! A kádba csak annyi vízet engedjünk, ami nem éri el a háton fekvő baba hasát. Nem kell a köldököt sem elfedni, sem eltakarni.
  • Ha a csonkra mégis víz kerülne, nem kell megijedni! Itassuk le alaposan, és kíméletesen a nedvességet, hogy gyorsabban megszáradjon.
  • Használjunk olyan pelenkát, amely szabadon hagyja a köldök körüli területet, vagy hajtsuk vissza a pelenka szélét, de akár mi magunk is kivághatunk a pelenkából egy kisebb darabot, így elkerülhető, hogy a köldökcsonk beleakadjon a pelenkába, ezzel akár vérzést is okozva.
  • Ügyeljünk arra, hogy ne szennyeződjön a seb sem széklettel, sem vizelettel!
  • A köldökcsonk ápolása, áttörlése nem fájdalmas a baba számára, ugyanis a csonk nem tartalmaz érzőidegeket.
  • Bátran fogjuk egyik kezünk hüvelyk- és mutatóujja közé a csonkot, “C” betűt formáva széthúzva a bőrt, így a köldökcsonk széle elválik a köldökgyűrűtől, amit át tudunk törölni.
  • Lehetőleg kerüljük  - a korábban gyakran javasolt - hintőpor használatát, mert a baktériumok könnyebben megtelepedhetnek alatta, fertőzést okozva. A tüdőbe is bekerülhet, ami szintén nem jó a babának.
  • Kerüljük az alkohol használatát is, ami bőrégést és a sebgyógyulás lassulását okozhatja, valamint a bőrön keresztűl felszívódva további negatív hatással van a babára.
  • Nem javasolt a Betadin jód tartalma miatt, a Mercurochrom higany tartalma miatt, de az anyatejjel kenegetés sem.
  • Váladék esetén a területet steril vizes gézlappal töröljük át!
  • Ha a terület szennyeződött, gézlapos lemosás után Octenisept sprayvel való kezelés javasolt.

Fotó: pexels/Vidal-Balielo-jr

Orvoshoz kell fordulni:

  • Láz esetén
  • Bűzös váladékozás esetén
  • A köldökcsonk körüli bőrpír, vagy duzzanat esetén
  • Ha három hét után sem esett le a köldökcsonk
  • Ha a leesett köldökcsonk vérezni kezd
Ha a köldök már teljesen száraz, behúzódott, pörkösödést sem látunk rajta, akkor elhagyhatjuk a köldök kezelését., ezután már érheti víz is.
 
Forrás: Magyar Védőnők Egyesülete; novakhunor.hu; napidoktor.hu; Dr. Pongrácz Péter gyermekorvos
 
Kedit - Debrecenimami - 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére