Jelenlegi hely

Tudtad, hogy ezen a héten zajlik a Speciális Olimpia Világjáték L.A.-ben?

… és azt tudtad, hogy ennek az olimpiának is vannak magyar résztvevői? Sőt, már az első két napon született 2 magyar aranyérem és 1 bronzérem, úszás kategóriában!

A Speciális Nyári Olimpia Világjáték (nem tévesztendő össze a Paralimpiával!) megnyitását jelző láng Michael Phelps közreműködésével, Július 25-én, szombaton lobbant fel és ezzel kezdetét is vette ez a nagyszabású sportesemény, melyen értelmi fogyatékossággal élő sportolók versenyeznek.
Mint mindig, a magyar sportolók itt is remekelnek és az első két napon már 2 aranyat, 1 bronzérmet és további remek helyezéseket értek el.

Az olimpia számokban: 165 ország, 6500 sportoló, 2000 edző, 30.000 önkéntes vesz részt a Speciális Olimpián és kb 500.000 nézőt várnak. A magyar speciális olimpikonok 86 fős delegációval érkeztek és 14 sportágban veszik fel a versenyt a többi ország sportolóival.

Az esemény 2015. július 25 - augusztus 2. között zajlik.

2015-ben ez a legnagyobb sport- és humanitárius esemény az egész világon, és az egyetlen és legnagyobb rendezvény Los Angelesben az 1984-es olimpia óta.


Mint minden olyan sporteseményen, ahol magyarok is részt vesznek, úgy itt sincs hiány a magyar szurkolóközönségből.
Egy háromgyermekes, Los Angeles közelében élő, magyar anyuka osztotta meg velünk élményét.

KecskemétimamiKorábban említetted, hogy szeretnél önkéntesként segíteni a sportolóknak.

Johanna P. - Nem sikerült segítőnek mennem, sajnos nem tudtam vállalni a min. 5 napot, ami az önkénteskedés egyik előírása volt. Bár tegnap, amikor odaértünk, köszöntem a magyar asztaliteniszezőknek (két edző volt), és az egyik megkért, hogy segítsek neki fordítani, mert nem értettek valamit, de aztán mégsem tudtam segiteni, mert nem engedtek be engedély nélkül  arra a részre, ahova csak a sportolók mehettek.

Kecskemétimami - Kivel mentél?

JP – Az amerikai férjemmel és a legkisebb gyermekemmel. Nekik is nagyon tetszett az egész, bár a kicsi már fáradt volt, mert délelőtti múzeumozás után mentünk.

Kecskemétimami - Melyik sportágat néztétek meg?

JP - A görkorisokat néztük, nagyon ügyesek voltak. Láttunk nyerni egy magyar fiút és egy lányt, de ezek csak elődöntő futamok voltak. Ott is találkoztam két magyar versenyzővel, akik nagyon örültek, hogy végre látnak magyar szurkolókat.

Kecskemétimami - Sokan voltak a lelátókon?

JP- Sajnos nem volt teltház. Remélem, azért többen kimennek a hét folyamán. Szomorú, mert ha ez az „igazi” olimpia lenne, akkor tömve lennének a lelátók, pedig, biztos nem ingyenes belépők lennének, mint most. Nem volt sok szurkoló sajnos, pedig ezek a sportolók és a versenyük sem kevésbé fontos és támogatni való. Sőt!!

Kecskemétimami - Milyen érzés volt magyarként magyar sportolóknak szurkolni a Spec.Olimpián?

JP- Nagyon felemelő érzés volt nézni őket, és hogy ennyi ország békésen együtt versenyez. A magyar sportolók is hálásan fogadták a „Hajrá Magyarok” felkiáltásokat. A szervezés nagyon flottul ment, rengeteg segítőkész önkéntes volt minden helyszinen.  

Kecskemétimami - Más fajta sportot is megnéztetek, illetve megnéztek majd?

JP – Bowling-ot is szerettünk volna nézni, de a hely, ahol tartották nem túl nagy, ezért csak családtagokat engedtek be. Szombaton újra elmegyünk drukkolni a magyar versenyzőknek.

KecskemétimamiKöszönjük, hogy megosztottad velünk az élményeidet, bárcsak mi is ott lehetnénk szurkolni ezeknek a nagyszerű sportolóknak! Lélekben ott is vagyunk!!!

Fotó: Johanna P.

Egy kis történeti betekintés:

„A Special Olympics International (S.O.I.), az értelmi fogyatékossággal élő emberek nemzetközi szervezete 1968-ban jött létre Washington D.C.-ben. A Speciális Olimpia mozgalom küldetése, hogy a 8 éves, és annál idősebb értelmi fogyatékossággal élő emberek számára egész éven át tartó edzési és versenyzési lehetőséget nyújtson különböző olimpiai sportágakban. A Speciális Olimpia alapelve azon a meggyőződésen nyugszik, hogy ezek az emberek is képesek – megfelelő segítséggel – tanulni, ezáltal a társadalom aktív és hasznos tagjává válni, és ezzel párhuzamosan élvezni az élet adta örömöket – a munkában, az emberi kapcsolatokban, a szabadidős tevékenységekben, így a sportban is. A sportolás által fizikai, értelmi, szociális és lelki téren egyaránt fejlődnek. A mozgalom filozófiája a sérült ember saját erőfeszítésére, aktivitására épít. Különleges szabályrendszerével (divízió elmélet) megteremti – az állapotuknak megfelelő körülmények között – a siker és győzelem esélyét. A versenyek lebonyolításában a gyógypedagógia, a sport és a sportszervezés szakemberei egyaránt jelen vannak. Szülők és önkéntesek bevonásával olyan légkör teremthető meg, amely nélkül a sport és a Speciális Olimpia mozgalma nem létezne. A versenyek lebonyolításában közreműködő neves személyek, olimpikonok, színészek, külön megsokszorozzák a siker és az öröm forrását.

Az SO sportolóinak hivatalos esküszövege, az eredeti angol nyelven:

“Let me win; but if I cannot win, let me be brave in the attempt.”

Az eskü szövegét a Magyar Speciális Olimpia Szövetség a következő fordításban használja:

“Engedd, hogy győzzek; de ha nem győzhetek, hadd küzdjek bátran!”

A Nemzetközi Speciális Olimpia Mozgalom ma már a világon régiókra osztott egységekben működik. Az Amerikai Egyesült Államok minden negyedik évben megrendezi a Világjátékokat, amelyeken minden régió legjobbjai mérhetik össze erejüket. A régiókon belül az országok Nemzeti Játékokat, nemzetközi versenyeket és országon belül területi és versenyszámonkénti viadalokat szerveznek. Napjainkban mintegy 170 országban, 3,1 millió értelmi fogyatékossággal élő sportoló, 30 téli és nyári olimpiai sportágban edz és versenyez. A Speciális Olimpia versenyszisztémája mindenki számára győzelmet ígér. A versenyzőket – teljesítményük és koruk szerint – csoportokba osztják. Így a versenyeken nem lesz lekörözött futó, nincs 21:5-ös asztalitenisz győzelem stb. Minden versenyző a saját csoportján belül megközelítőleg azonos eséllyel indul. Egy csoportban minimum három, maximum nyolc versenyző indulhat. Az első három helyezett arany, ezüst és bronzérmet kap, de a többiek is sikerélményben részesülnek, hiszen ők is a dobogón álnak és helyezési szalagot akasztanak a nyakukba.
Így teljesülhet a mozgalom egyik jelmondata: “MINDENKI GYŐZTES!”

A mozgalom célja az, hogy bemutassa a társadalomnak: ezek az emberek saját munkájuk, szorgalmuk és kitartásuk révén nagyszerű teljesítményekre képesek.  

A Magyar Speciális Olimpia Szövetség 1989 óta tervezi, szervezi és bonyolítja az enyhe, középsúlyos és súlyos értelmi fogyatékossággal élő, továbbá a halmozottan fogyatékos emberek rendszeres edzés- és versenyprogramját.

Szövetségünk programjainak koordinálását 7 tagú elnökség, és az elnökségi tagokkal együtt mintegy 25 fős Országos Bizottság végzi, a 3 főállású dolgozónk – az országos sportigazgató, nemzetközi igazgató és az irodavezető – segítségével. 21 sportágban versenyezhetnek a magyar speciális olimpikonok. A sportágak tevékenységét olyan szakemberek (szakágvezetők) végzik, akik tevékenységükért semmilyen juttatásban nem részesülnek. Az ő önkéntes vállalásuk nélkül ma egy sportágunk sem működne.

Évente 80 hazai versenyt rendez az MSOSZ. A szövetség segíti, bátorítja a sportolókat és ráébreszti a társadalmat arra, hogy a speciális olimpikonok mindannyiunk segítségével szinte teljes értékű életet élhetnek és emellett elismerésre méltó teljesítményekre is képesek lehetnek.

Reméljük és hisszük, hogy akár a sport, akár szabadidős és kulturális rendezvényeink segítenek majd átlépni azokon a láthatatlan és valós falakon, amelyek mindezidáig megakadályozták az értelmi fogyatékossággal élő embertársaink teljes értékű részvételét a társadalomban.
/Részletek a Speciális Olimpiai Játékok történetéből, melyről bővebben ITT olvashattok. Forrás: specialolympics.hu/

Itt követheted nyomon az eseményt és találhatsz további információkat a Speciális Olimpiáról:
http://specialolympics.hu/portal/
https://www.facebook.com/specialolympicshungary


Szerkesztette: Z.K. Emese - Kecskemétimami

 

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére