Jelenlegi hely

Kerecsensólyom lett az év madara 2024-ben

A kerecsensólyom lett az év madara 2024-ben, olvashatjuk a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) honlapján. Az Európai Unióban élő kerecsensólyom állományának több mint 60%-a Magyarországon fészkel. 


Kerecsensólyom - Fotó: Szilágyi Attila

Kontinentális szinten is kiemelkedő természeti értékünk. Az Európai Unió területén élő egyedek több mint 60%-a hazánkban fészkel, és világszinten a kárpát-menedencei az egyetlen bizonyítottan stabil, enyhén növekvő állománya a fajnak. 

A hazai természetvédelem nagy felelősséggel tartozik a faj megőrzésében, az MME 1974-es megalakulása óta különös figyelmet fordít erre. A kerecsensólyom kiemelkedő természeti értékű, hazánkban fokozottan védett faj, eszmei értéke alapján 1 000 000 forint, a legmagasabb kategóriába tartozik. 

A kerecsensólyom nagy termetű, széles szárnyú, az egerészölyvhöz hasonló méretű és színezetű ragadozó madár. Eurázsiában csak az északi sólyom nagyobb nála. Alapvetően ázsiai elterjedésű madár, ezen belül is elsősorban Kína, Mongólia és Kazahsztán területén él, az európai állomány zöme Magyarországon és Ukrajnában található.

Nyílt, pusztai élőhelyigényű fajként talajon élő, közepes termetű rágcsálókra, ürgékre, hörcsögökre, földimókusokra vadászik, de képes kisebb, egér termetű fajokat is elejteni. Ezek hiányában klasszikus sólyomként viselkedve gond nélkül átvált a repülő madarak, főként a seregély- és galambméretű fajok zsákmányolására. 

Fészket nem épít, évente egyszer költ, általában 3-4 tojást rak le. A sziklafalak párkányain holló fészkét, fészekmaradványát használja vagy a csupasz párkány törmelékes talajába alakít ki a tojó egy sekély mélyedést a tojásoknak. Fás élőhelyeken pedig más közepes és nagy testű madarak, elsősorban ölyvek és sasok üres fészkeibe költözik be. 

A sziklai fészkelőhelyek esetében az MME éveken át sikeresen alkalmazta az önkéntesekkel végzett fészekőrzést. Ugyancsak fontos lépés volt az ürge védetté nyilváníttatása, és a rágcsálók visszatelepítése az egykori élőhelyeikre.


Fészkelőhely középfeszültségű oszlopfejen - fotó: Orbán Zoltán

A kerecsensólymok védelmében több mint negyven éve kezdődött a középfeszültségű oszlopfejek madárbaráttá alakítása, és "örök" életű alumínium költőláda telepítése, ami a nyestektől és az emberektől is védi a költő madarakat, olvashatjuk az MME közleményében. 

Forrás

- Monorimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére